Cаміт G7: перші підсумки та ймовірне повернення Росії

Перший день саміту “Великої сімки”, що відбувається у французькому містечку Біарріц, був доволі продуктивним. Разом із проведенням низки незапланованих зустрічей та переговорів лідери країн G7 разом обговорили ключові для міжнародного клубу питання – зокрема, ймовірне повернення Росії.

Трамп та Макрон

Агентство AFP уже повіломляло, що Макрон та Трамп знайшли “точки дотику” щодо питань з приводу іранської ядерної угоди, міжнародної торгівлі та інших важливих тем.

“Велика сімка”, до якої входять Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, США, Франція та Японія, сформувалася у 1976 році. На форумах лідерів країн G7 за участю представників Європейської комісії обговорювали та узгоджували позиції щодо актуальних міжнародних проблем.

Власне, першу незаплановану зустріч Макрон провів саме із американським лідером. Перед її початком Макрон заявив журналістам, що хотів би обговорити з американським колегою питання торгівлі та екології.

Далі – ще низка зустрічей
Перед початком саміту врезидент Франції Емманюель Макрон забажав провести якнайбільше зустрічей ще до прильоту численних представників міжнародних організацій та лідерів запрошених держав. Усе для того, аби відразу обговорити найпроблемніші питання.

Так, Макрон провів ще одну незаплановану зустріч – з японським прем’єром Сіндзо Абе, однак про її деталі наразі немає інформації. Також йому вдалося поговорити наодинці з канцлером Німеччини Ангелою Меркель – це єдина зустріч, яка була оголошена заздалегідь.

Водночас Макрон організував установчу зустріч для всіх європейських лідерів.

Поверненню Росії бути чи не бути?
Думки: Що означає для України повернення Путіна у G8

Напередодні саміту, 20 серпня, під час телефонної розмови президент США Дональд Трамп разом із президентом Франції Еммануелем Макроном обговорили питання запрошення Росії до участі в саміті G7 у 2020 році. Це отримало невідкладну відповідь, зокрема і від країн-членів G7.

Хто не згоден?

Уряд Великобританії та Німеччини вже виступили проти повернення Росії до формату країн G8.
Із британським прем’єром це обговорив також прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Політики наголосили, що Росію не можна повертати до G7 Ще одна країна G7 виступила проти повернення Росії, поки вона не припинить агресію проти України.
Натомість лідери “Великої сімки” після обговоренння ввечері 24 серпня погодилися зміцнити діалог і координацію з Росією. Вирішили так під час вевері, яка відкривала саміт, про це пише видання AFP із посиланням на власні джерела. Однак повертати Путіна за стіл наразі наміру не мають – кажуть, рано.

Вони погодилися з ідеєю, що G7 зміцнить діалог і координацію з Росією щодо поточних криз, однак зазначили, що занадто рано повертати росіян за стіл,
– сказало виданню джерело.

Про те, що учасники саміту обговорили можливе повернення Росії, писало і японське видання Kyodo. Там зазначили, нібито сторони домовилися: деталі переговорів “ніколи не будуть розкриті”.

Водночас президент США Дональд Трамп заявив, що запрошення Володимира Путіна на саміт наступного року є “безумновно, можливим”.

Дональд Трамп заявив журналістам, що “безумовно, можливо”, що він запросить Володимира Путіна як гостя саміту “Великої сімки” наступного року,
– пише Bloomberg.

Як відреагувала Україна?
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що Кремль повинен довести світовій спільноті
свою готовність “зайняти своє місце у порядку денному високої дипломатії”. Серйозним сигналом для її повернення до “Великої вісімки” стане деокупація Криму, припинення бойових дій на Донбасі та звільнення політв’язнів і українських моряків.

Повномасштабна робота учасників саміту стартує у неділю, 25 серпня. Тоді до неї приєднаються керівники десятка великих міжнародних організацій, лідери шести запрошених країн Африки, а також Австралії, Індії та Іспанії.

Чому Росію виключили з G8? Росію допустили до зустрічей “Великої сімки” на умовах слухача після руйнування СРСР у 1991 році. Так тривало до 1997 року (у цей період групу називали “G7+1”). З 1997 і до 2014 група працювала як G8 (“Велика вісімка”). У 2014 через військову агресію Росії щодо України, незаконну анексію Криму та війну на Донбасі, держави “Великої вісімки” в Сочі, скасували саміт, запланований на червень 2014 року.

 

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.