Січень 2019 року буде дуже насиченим на події, свята та унікальні астрологічні явища.
Третина місяця – вихідні: Коли і скільки будемо відпочивати
Січень – один з небагатьох періодів у році, коли українці можуть собі дозволити тривалий відпочинок, повідомляє “112 Україна”.
На цей місяць випадає не тільки новорічне свято, яке в країні вважається державним, а, відповідно, вихідним, а й одне з великих церковних свят – Різдво Христове, яке також є неробочим.
Це означає, що більшість українців у січні буде мати щонайменше два затяжних вікенду: з першого вони вийдуть на роботу посеред робочого тижня 2 січня, а другий почнеться з 5 січня і триватиме до 7-го включно.
Графічно календар робочих і вихідних днів виглядає так:
Загальна кількість днів у місяці – 31, з них 21 день – робочий і 10 вихідних.
При цьому варто відзначити, що передсвяткових (укорочених на 1 годину) днів у січні не передбачається.
Від Нового року до Дня ювеліра: Що і коли будемо відзначати
У той же час якщо дивитися на другий місяць зими з точки зору державних, міжнародних та всесвітніх свят, то він менш примітний, ніж грудень та й, взагалі, будь-який інший місяць в році.
На цей період випадає по-справжньому важливих дат всього кілька.
У ніч на 1 січня ми будемо відзначати вже згаданий Новий рік – головне календарне свято, що настає в момент переходу з останнього дня року в перший день наступного.
А вже на ранок в українській столиці та ряді інших міст пройде смолоскипна хода на честь 110-ї річниці з дня народження голови Проводу ОУН Степана Бандери.
При цьому важливо відзначити, що цього ж дня в багатьох країнах світу також відзначатимуть День всесвітніх молитов про мир – міжнародне свято, встановлене в 1967 році Папою Римським Павлом VI.
Суть його в тому, що мільйони вірян одночасно звернуться з молитвами до Бога послати мир на Землі та припинити всі кровопролитні війни. “Пробач – і ти отримаєш мир” – ос його головне гасло.
Цікаво, що саме цього просив для України, Сирії та ряду інших країн, які потерпають від тривалих збройних конфліктів, чинний глава католицької церкви Папа Римський Франциск під час свого різдвяного послання 25 грудня.
22 січня в Україні з 1999 року відзначається День соборності – свято, встановлене президентом країни в пам’ять про день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
На думку багатьох, ця подія стала початком утворення єдиної (соборної) української держави.
Крім того, цього дня також заведено згадувати іншу подію, яка відбулася рівно на рік раніше, 22 січня 1918 року, – ухвалення IV Універсалу УЦР, яким проголошувалося повну незалежність УНР.
Цікаво, що деякий час, з 30 грудня 2011 року, указом президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано, проте 13 листопада 2014 року президент України Петро Порошенко його відновив своїм указом.
Головним символом Дня соборності України донині є так звані “живі ланцюги”.
27 січня в усьому світі шанують пам’ять жертв Голокосту. Цю пам’ятну дату було введено рішенням Генеральної асамблеї ООН в 2005 році, щоб не було забуто всіх тих, хто загинув у німецьких концтаборах під час Другої світової війни.
Нагадаємо, за загальними оцінками, тоді жертвами масового знищення євреїв стали близько 6 млн людей.
Цікаво, наша країна не державному рівні вперше відзначила Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту в 2012 році.
29 січня випадає інша важлива дата – День пам’яті героїв Крут.
У цей день в Україні згадують подвиг кількасот юних бійців, які близько ста років тому на станції Крути в Чернігівській області утримали на чотири дні та не пустили до столиці армію більшовиків.
Цей час був вкрай необхідним для укладення Брест-Литовського миру, який de facto означає міжнародне визнання української незалежності.
Менш значних професійних і певною мірою несерйозних міжнародних свят трохи більше, але теж не з надлишком.
У першій групі можемо відзначити:
26 січня – День працівника контрольно-ревізійної служби України;
28 січня – Міжнародний день захисту даних;
31 січня – Міжнародний день ювеліра.
У другій найбільш примітні:
3 січня – День народження соломинки для коктейлів;
11 січня – Міжнародний день “спасибі”;
20 січня – Всесвітній день снігу;
21 січня – другий День обіймів (нагадаємо, перший у світі відзначали 4 грудня).
РІЗДВО, ВОДОХРЕЩА І ТЕТЯНИН ДЕНЬ: ЧИМ БАГАТИЙ ЦЕРКОВНИЙ КАЛЕНДАР
У православному календарі другий місяць зими є найбільш яскравим у році. Це пов’язано з тим, що на цей період випадає одразу кілька двунадесятих і великих свят.
У ніч на 7 січня українські православні церкви, Українська греко-католицька церква, більшість українських євангельських християн, а також Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська православні церкви зустрічають Різдво Христове.
Нагадаємо, згідно з Євангелієм, цього дня у Вифлеємі у хліві Діва Марія народила сина Божого Ісуса Христа. Першими, хто привітав новонародженого, були пастухи, яким про прихід у світ Спасителя повідали ангели. Потім до Нього прийшли волхви-мудреці зі Сходу, шлях яким зазначила зірка.
Ця подія особливо пишно святкується в усьому християнському світі. У християн східного обряду в цей день закінчується сорокаденний Різдвяний піст і починаються 12-денні святки, які супроводжуються народними гуляннями на честь народження Сина Божого.
Наші предки в ці дні водили вертеп, співали колядки, щедрівки та бажали всім добра на весь рік. У храмах відбувалися, як і нині, божественні літургії.
14 січня відзначається не двонадесяте, але одне з великих свят – Обрізання Господнє, яке збігається з Днем Святителя Василя Великого.
Напевно, суть свята особливо пояснювати не треба. Згідно з Писанням, на восьмий день після народження немовля Ісус, за старозавітним законом, прийняв обрізання, встановлене для всіх єврейських немовлят чоловічої статі на знак Завіту Бога з праотцем Авраамом і єврейським народом. При здійсненні цього обряду йому було дано ім’я, провіщене ангелам Архангелом Гавриїлом ще в день Благовіщення Пресвятої Діви Марії.
Цікаво, що при поєднанні цих двох служб перевага віддається службі свт. Василія Великого. Тому і в народі цей день більш відомий як свято Василя Святого.
19 січня відзначається ще одне двунадесяте свято – Хрещення Господнє. Воно було встановлене церквою на згадку про хрещення Ісуса Христа.
Згідно з Євангелієм, тридцятирічний Ісус саме в цей день прийшов з Назарета на річку Йордан, і Іван Хреститель там його охрестив. Коли Спаситель вийшов з води, над ним розкрилися небеса і почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса Своїм Сином. Після цього на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята – Богоявлення.
За прикладом Христа в цей день заведено занурюватися в ополонку й святити воду. У народі вважається, що на Водохреща остання набуває особливих цілющих властивостей. Однак це далеко не всі традиційні маніпуляції, що виконуються цього дня.
Відзначимо, що всі три свята – і Різдво, і Обрізання Господнє, і Хрещення Господнє – починають відзначати з ночі. Тому напередодні 6-го, 13-го і 18 заведено збиратися всією сім’єю на особливий вечеря – Святий вечір.
Примітно, що в перший та останній Святий вечір на святковий стіл подаються тільки пісні страви, головною з яких є кутя, а на другий можна й інші страви, оскільки в цей день церква не закликає дотримуватися суворого посту.
Ба більше, в Україні він вважається Щедрим. Справа в тому, що за старим стилем з 13 на 14 січнялюди святкували Новий рік, і традиція ставити на стіл щонайменше 12 різноманітних страв залишилася донині. Його і називають відповідно – Старий Новий рік.
Крім цього, варто відзначити ще одне свято – Святої великомучениці Тетяни, що постраждала за віру. Його церква відзначає 25 січня.
Примітно, цю святу вважають покровителькою студентів, тому в цей день у храмах заведено ставити свічки за успіхи в навчанні. Ну а в народі його охрестили другим днем студента.
ПРО ЩО ЩЕ ВАРТО ПАМ’ЯТАТИ В СІЧНІ
У новому місяці на нас також чекає принаймні два яскраві унікальні астрономічні явища: часткове затемнення Сонця 6 січня і повне затемнення Місяця 21 січня.
Перше можна буде побачити в північній частині Тихого океану і північно-східної Азії, а ось друге буде доступне для жителів майже всього світу.
Шукайте деталі в групі Facebook