У списку продуктiв, через якi, за висновком експертiв iз харчування США, процес старiння людини пришвидшується, насамперед вуглеводи з високим глiкемiчним iндексом.
Це i солодощi, i фастфуд, i алкогольнi напої (причому не лише дешевi, а й так званi елiтнi).
Бiльшiсть людей знає, що, вживаючи цi продукти, можна набрати надмiрну вагу, що позначається на фiгурi. З огляду на це зловживати ними не варто. Але як пов’язанi солодощi i старiння? — Насамперед — про глiкемiчний iндекс (ГI).
Пояснiть, будь ласка, що вiн означає? — Це основний показник впливу продуктiв на рiвень цукру у кровi, — сказала лiкар-ендокринолог Вiра Гаврилюк.
— У рiзних продуктiв ГI варiюється вiд 0 до 100 (за еталон взято реакцiю на чисту глюкозу, що дорiвнює ста). Що вищий глiкемiчний iндекс, то швидше пiдвищується рiвень цукру в кровi. ГI дiлиться на три групи: низьку, середню й високу.
До найвищої групи належать так званi швидкi вуглеводи. Це солодощi, солодкi борошнянi вироби, цукерки, страви з картоплi тощо. I загалом смаженi страви, бо внаслiдок смаження, як правило, глiкемiчний iндекс зростає.
Те ж стосується страв, присмачених тваринним жиром, або тих, що приготовленi з використанням трансжирiв (i це одна з причин, чому дiєтологи виступають проти “швидкої їжi” — вона, як правило, смажена чи мiстить трансжири). Наприклад, у шматка бiлого хлiба ГI дорiвнює цифрi 100, у порцiї тушкованої капусти броколi, грибiв, листкового салату — лише 10, а у гречаної кашi — 50.
До їжi з низьким ГI належать страви з бобових культур, вiвса, не дуже солодкi фрукти, овочi, нежирне м’ясо, сир, кисломолочнi й молочнi продукти. Дiє принцип: що бiльше в продуктах клiтковини та бiлкiв (вони сповiльнюють зростання рiвня глюкози), то нижчий її ГI.
— Науковцi зi США стверджують, що вiд продуктiв з високим ГI люди швидше старiшають. Як пов’язанi рiвень глюкози i старiння? — Рiч у тiм, що у процесi розщеплення цукру органiзмом ушкоджується колаген — це бiлок, що робить шкiру, судини гладкими i пружними.
Що бiльше цукру в кровi, що довше це триває, то бiльше ушкоджень. Не менший фактор ризику i насиченi жирнi кислоти (наприклад, у пальмовiй олiї їх у п’ять разiв бiльше, нiж, скажiмо, в соняшниковiй), якi сприяють пiдвищенню рiвня холестерину в органiзмi. Вони засмiчують судини. А це одна з причин атеросклерозу, тобто старiння судин.
— А як щодо спиртних напоїв? — Алкогольнi напої належать до третьої групи за рiвнем ГI. Коли в органiзм надходить спиртне, рiвень глюкози зростає, — пояснив лiкар-нарколог Олексiй Артемчук. — Причому особливо стрiмко, якщо чарка випита натще.
Глiкемiчний iндекс вина — у середньому 44, пива — 45. Лише в чистої горiлки ГI нульовий, але це не означає, що вiд неї не старiшають. Розлад внутрiшнiх органiв i систем унаслiдок регулярного заживання мiцного алкоголю вiдбувається особливо швидко. Алкогольне ураження печiнки, порушення пам’ятi, репродуктивних органiв — усе це може неминуче розвинутися вже через рiк-два алкогольного стажу. Загалом люди, якi зловживають спиртним, старiшають на 10 — 15 рокiв ранiше.
— Що ж найкраще споживати, щоб не старiшати занадто швидко? — Список таких продуктiв чималий. Це бiльшiсть круп (за винятком кукурудзи, рису), фруктiв, цiлозерновий хлiб, овочi, м’ясо-молочнi продукти, риба. Страви з продуктiв, у яких низький глiкемiчний iндекс, видiляють цукор у кров поступово. Вiдповiдно, його рiвень i не падає рiзко, i вiдчуття ситостi триває довше.
Такий вибiр позитивно впливає не лише на фiгуру й кiлькiсть зморщок, а й на стан здоров’я загалом, адже що вищий рiвень глюкози у кровi, то гiрший стан судин. А звiдси — проблеми з артерiальним тиском, зi згортанням кровi, iз зором та навiть швидкiстю думок.
Їжа з високим ГI потребує високих доз iнсулiну, i якщо вона домiнує в рацiонi, то катастрофiчно виснажується пiдшлункова залоза. Це дуже важливий для здоров’я орган. Проте є ситуацiя, коли продукти з високим ГI кориснi. Людинi, що не потерпає вiд ожирiння, пiд час надмiрних фiзичних чи розумових навантажень тiстечко, здоба, шоколадна цукерка не зашкодять.
Навпаки — моментально наситять органiзм глюкозою, додадуть не лише енергiї, а й ендорфiнiв, “гормонiв задоволення”. I навiть хворим на цукровий дiабет швидкi вуглеводи можуть знадобитися, якщо рiвень глюкози у кровi рiзко впав (так буває, наприклад, пiд час стресу чи коли людина вжила надмiрну дозу цукрознижувальних лiкiв, iнсулiну). Головне — не споживати швидкi вуглеводи щодня й у великiй кiлькостi. До речi, раджу всiм, перш нiж розплатися за товар у крамницi, уважно прочитати, що вiн мiстить.
На щастя, певна категорiя виробникiв дотримується закону й повiдомляє про те, що поклала в сир, печиво, брикет iз концентрованим супом тощо й навiть вказує ГI цього продукту.
Шукайте деталі в групі Facebook