В Україні можуть збільшити тривалість робочого дня, додати 4 дні до відпустки і дозволити звільняти за розголошення комерційної таємниці або відмову від щеплення. Відповідні зміни прописані в проекті нового Кодексу законів про працю (КЗпП). Якщо документ ухвалять, українці, які працюють у важких умовах, на вулиці в мороз або під сонцем в спеку, отримають право на “сієсту”. На даний момент проект нового КЗпП прийнятий в першому читанні і очікує чергового розгляду в Раді.
Робочий день збільшать з 8 до 12 години, але не для всіх. Також введуть поняття “ненормованого робочого дня”. Профспілки заявили, що така норма може призвести до “примусової праці”, а ось HR-експерти вважають, що для українців це шанс заробити і можливість законно залишатися на роботі. Експерт ринку праці Олександр Білоус впевнений: і зараз на багатьох підприємствах українці працюють довше 8 годин. Крім того, є роботи, які неможливі за графіком. З одного боку, таке нововведення дозволить узаконити ситуацію, яка вже склалася, а з іншого – дозволить заробляти більше.
“У Польщі немає обмеження по тривалості робочого дня. Українці їдуть туди, працюють і по 12 годин і заробляють. У нас же, навіть якщо ти хочеш заробити, взяти додаткове навантаження і збільшити тривалість робочого дня, закон це забороняє. Але тут важливо, щоб ці додаткові години додатково оплачувалися “, – пояснює експерт.
До речі, згідно із законом робота на вихідних або в неробочий час оплачується за подвійною ставкою.
Автори законопроекту про новий КЗпП – Володимир Гройсман, Людмила Денисова та Михайло Папієв. Проект зареєстрували ще кілька років тому, проте за цей час його вдалося прийняти тільки в першому читанні. Минулої осені в уряді заявили, що документ розглянуть в Раді восени. Однак після цього активізувалися профспілки, які зажадали переглянути перелік причин для звільнення і збільшення тривалості робочого дня.
Шукайте деталі в групі Facebook