Ще в листопаді 2016 року офіційна Польща спростовувала будь які закиди щодо історичних провокацій. Вся річ в тому, що тоді по чиїйсь необережності стався витік інформації про справжні корисливі наміри поляків. Цей інцидент може пролити світло на те яким чином інтереси Польщі можуть бути зав’язані саме на історії.
Польські аналітики всіма можливими способами взялись тоді спростовувати інформацію, поширену багатьма українськими ЗМІ, про те, що поляки збираються відсуджувати в українців своє майно, відібране колись радянською владою. Експерти Адам Лельонек та Пьотр Косцінський розповідали Радіо Свобода байки про те, хто стоїть за маловідомим польським сайтом, який першим опублікував таку інформацію. Більше того наголошували, що нема жодних правових підстав до реституції втраченого колись майна і вважають, що насправді йдеться про провокацію, спрямовану проти європейських прагнень України.
Тему намагались замнути і вона навіть призабулася. Говорилось про те, щострімке поширення новини про прагнення поляків повернути майно, втрачене колись в Україні, це хрестоматійний приклад маніпулювання громадською думкою. У цьому переконаний Адам Лельонек із Центру досліджень «Польща-Україна». Експерт здивований тим, що багато українських інтернет-сайтів «сліпо» скопіювали текст із маловідомого польського інтернет-ресурсу prawica.net і навіть не поцікавилися тим, чия це сторінка і які сили з нею пов’язані.
Тоді на цьому сайті з’явилося повідомлення про ініціативу організації «Реституція кресів», яка об’єднує поляків, родом із Західної України, Західної Білорусі та Литви. Мовляв, ці люди підготували судові позови до України щодо повернення їм нерухомого майна. Така можливість начебто виникла після того, як Україна вирішила мати Угоду про асоціацію з Євросоюзом.
Польська влада не має нічого спільного з деклараціями про повернення маєтків та провокаціями в історичній площині – Лельонек
Адам Лельонек розповів про польське середовище, близьке до сайту, який вчинив злив інформації.
Важко сказати наскільки правдивою є інформація, але довелось відкрити деякі карти і як виявилось, це люди, які багато років пов’язані з підозрюваним у шпигуванні на користь Росії Піскорським, який на даний момент перебуває у в’язниці.
«Це люди, які багато років пов’язані з підозрюваним у шпигуванні на користь Росії Матеушом Піскорським, який на даний момент перебуває у в’язниці. Він – засновник і віце-голова проросійської партії «Зміна». Позаминулого року він заявляв про створення організації, що вимагатиме повернення польського майна. Тоді цю декларацію негайно підхопило багато українських інтернет-сайтів, тобто спрацювали ті ж механізми, що й тепер. Мовляв, поляки погрожують, польська сторона домагається. Мені дуже не подобаються такі формулювання, дуже небезпечно так писати. Це власна інтерпретація деяких журналістів, які шукають сенсацій», – сказав експерт.
Лельонек закидає українським журналістам те, що поширюючи інформацію про «реституцію», вони не вказували, чия це ініціатива. Аналітик розмірковує: «Складається враження, що вони хочуть створити думку, начебто польська держава бере у цьому участь, а це маніпуляція». Вже тоді Офіційна Польща вела подвійну політику щодо ослабленої війною України.
Оскільки хтось передчасно розкрив карти, довелось на швидку руку придумувати якусь легенду про європейскі прагнення. Лельонек озвучував версію, яка виглядала переденням стрілок на Росію, відхрестившись від сил які колотять цю воду, буцімто що заяви проросійських сил у Польщі про відсудження майна в Україні спрямовані проти європейських прагнень українців. На його думку, справа схожа на заздалегідь сплановану операцію, мета якої викликати в Україні негативне ставлення до Європейського союзу. Водночас він наголошує, що нема жодних правових механізмів щодо повернення полякам майна, відібраного колись в СРСР. Лельонек говорить, що ініціатори «реституції» посилаються на євросоюзне право, та не уточнюють, що саме мають на увазі.
«Де в Угоді про асоціацію України з ЄС є якась згадка про можливість повернення майна колишнім власникам?» – риторично запитує експерт. Він додає, що в Польщі ніхто не судився за повернення майна на підставі євросоюзного законодавства.
Ініціатори «реституції» хочуть налякати українців – Косцінський
Пьотр Косцінський, аналітик із Польського інституту міжнародних справ каже, що декілька років тому, коли до ЄС приєднувалися країни Центральної Європи, певні сили також лякали їхніх громадян ймовірною реституцією. Мовляв, до Польщі масово приїжджатимуть німці й вимагатимуть повернення свого майна.
Насправді ніхто не повинен боятися, так само, як і в Польщі не мусять боятися, що прийдуть німці і відберуть у нас правовим шляхом помешкання чи земельні ділянки
Пьотр Косцінський
Косцінський заспокоює: «Насправді ніхто не повинен боятися, так само, як і в Польщі не мусять боятися, що прийдуть німці і відберуть у нас правовим шляхом помешкання чи земельні ділянки десь у Вроцлаві, Ольштині, чи в Зеленій Горі. Литовці не повинні боятися того, що прийдуть поляки й відберуть їхню нерухомість у Вільнюсі чи в його околицях. Натомість українці не повинні бояться ані поляків, ані угорців, ані румунів, причому незалежно від того – інтегруватиметься Україна з ЄС чи ні».
Аналітик наголошує, що відсутність відповідних правових механізмів означає абсолютну безперспективність реституції. Тож навіщо певні середовища у Польщі піднімають це питання? «Вони хочуть використати справу з політичною метою. З одного боку, прагнуть переконати поляків, вихідців зі Східної Галичини та Волині у тому, що варто через суди вимагати повернення майна, а з іншого – налякати українців. Мовляв, прийдуть поляки і заберуть вашу землю, ваші будинки», – пояснив аналітик.
Адам Лельонек та Пьотр Косцінський нагадують, що проти України та Польщі ведеться інформаційна війна, тож журналісти обох країн не повинні сліпо передруковувати сенсаційні матеріали з маловідомих інтернет-видань.
Про те, що ініціатива повернення через суд польського майна належить представникам маргінальної групи, які хочуть створити проблеми і думають «не у польських категоріях», у вівторок заявив посол Польщі в Україні Ян Пєкло. У відповідь на таку заяву Конрад Ренкас, один із лідерів організації «Реституція кресів», пообіцяв, що зустрінеться з послом у суді. Про це він написав на своєму профілі у мережі Facebook.
За час, що минув риторика офіційної Польщі дуже змінилась, та тісно інтегрувалась в позицію тих же проросійських сил. І хоча передчасний злив інформації щодо провокації із поверненням майна дещо поламав задумане, проте диму без вогню небуває, і не виключається, що хтось плекає надії що через скандали в історичній площині можна знайти привід аби реалізувати подібні сценарії.
Шукайте деталі в групі Facebook