18 січня святкують Водохресний Святвечір, який українці називають “переддень Богоявлення, “Голодна кутя” або другий Святвечір”.
Одним з останніх свят різдвяного циклу для українців є Хрещення Господнє або Йордан. Напередодні 19 січня народ вже починає готуватися до важливого свята.
Традиції Водохрещенського Святвечора
18 січня українці називають “голодною кутею”. Вся справа в тому, що весь цей день віруючі люди нічого не їдять – постують.
Сідають вечеряти ввечері, коли вже засяє вечірня зоря. А на вечерю подають тільки пісні страви – смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху – хліб, “щоб хліб родився (був урожай, – ред.)”.
Після вечері діти проганяють кутю: вибігають з дому і палицями б’ють знадвору в ріг хати, примовляючи:
Тікай, кутя, із покуття, А узвар – іди на базар, Паляниці, лишайтеся на полиці, А “дідух” – на теплий дух, Щоб покинути кожух.
Дівчатам дозволяється в цей вечір ворожити, а дітям – щедрувати. Щедрувальники носять з собою оберемок ліщини, щоб на знак подяки вручити господареві гілочку.
У цей вечір виконують всі ті обряди, що і на “багату кутю” в Різдво – звуть мороз, чорні бурі, сірого вовка; але все це вже не так урочисто, як на Святий Вечір.
Хрещена вода
Освячена в церкві – “вечірня вода” – вважається святішою, ніж з Хрещення, вона “відганяє всяке зло”. Вважається, що така вода не псується, а якщо її заморозити, – на поверхні з’явиться зображення хреста.
Що не можна робити в цей день
За народними повір’ями, в цей день варто запалити рано лампу, щоб кури добре неслися, до того ж не можна голосно кликати птицю, щоб злі сусіди не почули і не наврочили.
З давніх часів вірили, що на це свято тварини говорять людською мовою, але підслуховувати ці розмови ні в якому разі не можна, тому що за таке Бог покарати може.
Шукайте деталі в групі Facebook