Що чекає українців восени: абонплата на газ, нові нормативи та рекордно дороге опалення

Як заявляють в Мінсоцполітики: основне подорожчання комунальних послуг вже позаду.

Українці вже через кілька місяців отримають перші платіжки за опалення. Грядущий сезон може виявитися рекордно дорогим для субсідіантов: скоротили тривалість сезону і нормативи, на які нараховується «знижка».

Крім того, згідно з меморандумом з МВФ, вже найближчим часом НКРЕКУ повинна ввести абонентську плату на газ, повідомляє «Сегодня».

Субсідіантам доведеться платити більше

Уже в жовтні українцям прийдуть перші платіжки за опалення. Цей опалювальний сезон може виявитися рекордно дорогим в першу чергу для субсідіантов.

Так, ще кілька місяців тому Кабінет міністрів прийняв рішення скоротити опалювальний сезон для українців, які самі опалюють свої будинки і квартири.

Якщо раніше субсидія покривала витрати для таких сімей з першого жовтня по 30 квітня, цей опалювальний сезон стартує для них тільки 15 жовтня і закінчиться 15 квітня. Якщо включити опалення раніше або закінчити опалювальний сезон пізніше, за «зайвий» місяць доведеться платити без субсидії.

Крім того, скоротилися і норми споживання, на які нараховується «комунальна знижка». Наприклад, раніше субсидія покривала 5,5 кубів газу на опалення одного квадратного метра, зараз — всього п’ять кубів.

Норматив споживання електроенергії скоротився з 65 до 51 кВт* год електроенергії (якщо електричне опалення), а на центральне опалення — з 0,0548 до 0,0431 Гкал тепла (якщо центральне опалення).

Скорочення нормативів призведе до того, що держава буде менше витрачати на субсидії, впевнений екс-начальник Управління по зв’язках з громадськістю «Нафтогазу» Валентин Землянський.

«Це призведе до зменшення субсидій. Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми. Крім того, це призведе до зростання оплати. Щось покриє субсидія, а решта люди повинні платити самі», — пояснює експерт.

У той же час координатор житлових програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко впевнена: соціальні нормативи занадто високі і їх необхідно знижувати.

Так, українці без субсидії в минулому опалювальному сезоні використовували в два рази менше газу для обігріву житла, відзначає експерт. Така ситуація пояснюється тим, що багато субсідіанти витрачали рівно стільки газу, скільки покривала субсидія, і не замислювалися про економію.

«Одержувачам субсидій потрібно навчитися економити і думати про енергоефективних заходах в своєму будинку. Якщо це багатоквартирні будинки, то збиратися з сусідами, створювати ОСББ, брати»теплий кредит«.

Звичайно, добре діють і заохочення. Наприклад, монетизація залишку зекономленої субсидії (в цьому році ця сума символічна — до 700 грн)— пояснює Тетяна Бойко.

Що буде з тарифами

Як заявляють в Мінсоцполітики: основне подорожчання комунальних послуг вже позаду.

Так, в березні цього року пройшов останній етап підвищення вартості електроенергії, а в жовтні минулого року, коли Кабмін підвищить тариф на газ до 6,879 гривні за кубометр, прем’єр Володимир Гройсман заявив, що це останнє підвищення в історії держави.

«Ми розглянемо важливе рішення для нас і для держави — питання встановлення єдиної ціни на газ. Переконаний в тому, що ми в цьому питанні сьогодні поставимо крапку, і це буде остання зміна ціни на газ в житті нашої держави», — сказав прем’єр.

Правда, підвищувати вартість газу рано чи пізно доведеться, впевнені експерти. Так, діючий тариф прив’язаний до курсу гривні і вартості імпортного палива. Якщо в минулому році газ для України коштував приблизно 185 доларів, в бюджеті цього року закладено ціну на газ — 245 доларів за тисячу кубометрів.

До слова, згідно з постановою Кабміну №90 від 21 лютого, тариф на газ повинні переглядати першого квітня та першого жовтня кожного року.

При перегляді тарифу враховуватимуть середньомісячні показники цін на газ на німецькому хабі NCG з урахуванням витрат на транспортування до українського кордону і входу в ГТС в перерахунку на офіційний курс НБУ, а також тарифи на транспортування, розподіл і націнку «Нафтогазу».

Якщо виявиться, що тариф, сформований за імпортним паритету, вище чинного не менше, ніж на 10%, ціни на газ переглянуть.

В інтерв’ю одному з телеканалів кілька місяців тому Володимир Гройсман підтвердив: на даний момент підвищувати тарифи уряд не планує.

«Підвищення ціни на природний газ для українських громадян ми не підтримуємо. Ціни будуть залишатися в природних коливаннях ціни відповідно до інфляційних процесів в тому числі, тому якихось різких змін в ціноутворенні не відбудеться», — зазначив Гройсман.

Нагадаємо, тарифи на електроенергію, воду і опалення визначає Нацкомісія в сферах енергетики і комунальних послуг (крек), а вартість блакитного палива визначає уряд.

При цьому від ціни на газ залежать собівартості гарячої води і опалення. Так, якщо Кабмін підніме єдиний тариф на газ, то НКРЕКУ слідом підвищить вартість гарячої води та опалення.

Вартість холодної води в першу чергу залежить від цін на електроенергію, обсягів споживання і вартості робочої сили. Ростуть мінімальні зарплати — доводиться переглядати собівартість води.

Наприклад, якщо українець витратив на холодну воду 100 гривень, в середньому 38,2 гривні піде на зарплати співробітникам місцевого «водоканалу», 27,4 гривні витратять на світло (насоси працюють на електроенергії).

Також 21,2 гривні — на банківські послуги, перевірку лічильників, 70 копійок — на погашення відсотків по кредитах, 4,5 гривні — на ремонт, 6,5 гривні — на амортизацію і 1,5 гривні на податки і збори.

На газ обіцяють ввести абонплату

Українська влада в меморандумі з МВФ взяла на себе зобов’язання розділити тариф на газ. Якщо рішення ухвалять, українцям будуть приходити дві платіжки — одна за газ як товару, друга — за розподіл і транспортування блакитного палива (так звана абонплата).

Таке рішення відповідає європейським директивам і передбачено прийнятим законом «Про ринок газу».

Четвертого серпня члени Нацкомісії з питань госругулірованія в сфрех енергетики і компослуг (НКРЕКУ) зібралися для того, щоб схвалити проект зміни методики розрахунку «абонплати».

Комісія визначає тільки 13% в структурі ціни на газ — витрати на транспортування і розподіл», — пояснює глава НКРЕКУ Дмитро Вовк. Зараз українці платять за кожен кубометр блакитного палива 6,87 гривні.

Чиновники пропонують розділити тариф — за кожен використаний кубометр платитимуть шість гривень+незалежно від обсягів споживання фіксовану суму  «абонплату»

При цьому Вовк зазначає: в постанові слово «абонплата» жодного разу не згадується, нововведення називають «платою за транспортування і розподіл».

Введення оплати за потужність («абонплати») — питання вирішене законом. Зараз чиновники обговорюють, як її рахувати.

Якщо за діючою методикою, яку планували впровадити ще в квітні цього року і яка до цих пір залишається єдиною затвердженою, все залежить від максимальної потужності лічильника, в новій постанові пропонують більш вигідні для споживача умови.

Близько 70% українських сімей використовують газ тільки для приготування їжі. Газова плита споживає в середньому 1,2 кубометра в годину. А пропускна здатність лічильника G1,6 — 2,5 кубометра.

Лічильника з потужність менше не буває. Тобто українець за старою методикою міг використовувати потужність в 1,2 кубометра, а платити як за потужність в 2,5 куба.

У новій методиці пропонують для всіх, у кого з газових приладів є тільки плита, вважати за потужністю не 2,5 кубометра, а 1,2 куба. Для прикладу, за старою методикою з лічильником G1,6 і газовою плитою довелося б в столиці платити «абонплату» в 29,3 гривні, за новою ще незатвердженої методикою — 11,48 гривні.

Так, сім’я, яка витрачає п’ять кубометрів газу на місяць, зараз платить 34,3 гривні, а за новою методикою буде платити — 41,48 гривні (30 гривень за газ і 11,48 гривні «абонплати»).

А ось для тих українців, які використовують газ для опалення, «абонплата» вигідна. Наприклад, власникам лічильника G4 вважатимуть потужність в 4 кубометри на годину.

У Києві з таким лічильником «абонплата» складе 38,2 гривні (без ПДВ). Так, зараз сім’я в столиці, яка спалює взимку 100 кубометрів газу на місяць, повинна платити 687 гривень, а після введення «абонплати» — 638,2 гривні.

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.