Білі гриби возять на базар мішками…

За кілограм боровиків містяни не вагаючись віддають 100 гривень.

Справжня грибна повінь накрила галицькі ліси у ці дні. Після теплих дощів земля розродилася цілим букетом грибної всячини — козарі, лисички, гливи, рядівки, баранячі ріжки/голівки, маслюки, сироїжки, боровики. На “біляків”, яких їхні шанувальники називають «правдивими грибами», – найбільший попит. Як тільки почне світати, любителі “тихого полювання”, відклавши іншу нагальну роботу (часом навіть “забувають” іти косити сіно!), беруть кошики і тримають курс на грибні “оазиси”…

Такими на Бережанщині називають прадавні букові і дубові ліси поблизу сіл Волиця, Рогачин, Куряни. Під розлогими кронами оброслих мохом дерев-велетів, яким по 150−200 років, і люблять ховатися боровики.

— А взагалі-то вони непередбачувані, — ділиться досвідом механізатор Степан Вітковський. – Одні можуть маскуватися у тіні, прикрившись галузками папороті, інші криються під торішнім листям, ще інші полюбляють сонячні галявинки. Справжнього красеня, з шляпкою як долоня і ніжкою — як товщина руки, я знайшов у посадці червоного дуба. Щороку ходимо у знайомі грибні місця, напарників зі собою не кличемо. Наблизився був якийсь дядько, але після того, як його своїм гавкотом налякав наш Мухтар, подався в інший бік…

Минулої середи всього за півгодини мандрів урочищем “Стратин” пан Степан із 9-річним сином Назаром назбирали три кілограми білих грибів. Ще за годину вся тара була заповнена по вінця. Гриби видалися великі, здорові, слимачки їх ще “на зуб” не брали. Багато мали чудернацькі форми. Окремі одягли велетенські капелюхи. Декотрі росли по два-три вкупі. Дуже симпатично (й апетитно!) виглядали з-під моху боровики-немовлята…

Білі гриби здебільшого засушують, щоб на майбутній Святвечір зварити з них ароматну юшку. З решти лісового товару готують до картопельки підливу на сметані, дещо маринують. Посолені сироїжки (їх бережанці через характерний колір шляпок називають ще голубінками) смажать на розпеченій пательні без жодного жиру. За смаком нагадують відбивну котлету.

Багато хто ходить до лісу з, так би мовити, комерційною метою — щоб заробити на грибах. На базарі кілограм боровиків коштує від 90 до 100 гривень. Міські покупці беруть не торгуючись. Особливо багато продавців навідується з хутора Лози, що у сусідньому, Підгаєцькому районі. Звідти, розповідають очевидці, білі гриби привозять мішками…

Фото Степана ВІТКОВСЬКОГО

Тернопільська область

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.