“В Україні може настати дефіцит газу”: що відбувається і до чого готуватися простим українцям?
Україні загрожує дефіцит газу. Якщо погода погіршиться або будуть значні наслідки атаки РФ по газовій інфраструктурі, блакитного палива може не вистачити.
Як інформує “OBOZ”, жовтні 2024 року ексміністр енергетики Олексій Оржель звернув увагу на запізнілий старт та повільний темп закачування газу до українських сховищ. Пояснивши, що для забезпечення цих поставок НАК восени забронювала всі газотранспортні потужності через Угорщину та частково через Словаччину.
У “Нафтогазі” тоді досить різко заперечували факт імпорту. “Ми не імпортуємо газ, який входить до України. Він заходить на митний склад українських підземних сховищ газу”, – зазначили представники компанії.
Проте, за даними моніторингу Нацкомісії з тарифів (НКРЕКУ), “Нафтогаз” використав переведення блакитного палива з режиму “митного складу” в імпорт до українських ПСГ. Експерти Dixi Group навели цифри імпорту у попередні роки. Зокрема, у 2023 році імпорт склав 1,2 млрд м3, з яких 930 млн імпортували безпосередньо, а 280 млн – переведенням з митного складу. У той же час перше півріччя 2024 року відзначилося подвійним скороченням імпорту порівняно з таким же періодом 2023 року.
Цільовим показником із накопичення газу напередодні холодного сезону стали 13,2 млрд куб. м. Це на 800 мільйонів менше, ніж торік. Все тому, що в Україні щороку спадає споживання.
Геннадій Рябцев, експерт з енергетичних питань, зазначив у розмові з редакцією, що “Нафтогаз” накопичив щонайменше на 400 млн куб. м менше від встановленого урядом ліміту. За інформацією Dixi Group, недобір блакитного палива становив на початок сезону 900 млн всього 12,3 млрд.
Зрештою міністр енергетики Герман Галущенко наприкінці січня в коментарі “Інтерфакс-Україна” визнав нестачу блакитного палива в 1 млрд. Додавши, що цей обсяг слід придбати на ринку до кінця 2025 року. Необхідний обсяг може збільшитись залежно від підсумків опалювального сезону та наслідків російських обстрілів газової інфраструктури.
Шукайте деталі в групі Facebook