Народила на… своєму весіллі

Вечоріло. Вже й коровай поділили, а весілля й далі гуло. Огрядна мати, що раз по раз поправляла на голові свою «хімію», очима вишукувала серед натовпу біле плаття своєї дочки-нареченої. «Де ж пропала?!» – спочатку дивувалася Галя, а тоді не на жарт занепокоїлася.

А наречений зі своїми дружками з-за столу так і не підводився – вже вспів «залити сливу». «Ото зятюня привела до хати!..» – важко зітхнула Галя. Але що поробиш? Дочка вперлася, що піде за Вітьку. І знала його мало, бо хлопець десь з-під Ковеля, чула трохи про його батьків. Мати – непогана хазяйка, а от про батька переказували – любитель чарки. От Василько – був би зять то зять! Але ж Сонька, дурепа, його не захтіла. Мати – бухгалтерка, батько – бригадир! Ото сім’я! Так бідолашний Василько змордувався за Сонею, що таки прийшов на весілля. Добре, що вже сутеніло і ніхто того «цирку» не бачив. Галя якраз виносила запорожцям могорич на дорогу і на стежці до сусідської хати побачила тінь. Мало хто стоїть – може, до вітру приспічило. Але раптом та постать її покликала:

– Тьотко!

Підійшла, примружилася, та не могла добряче роздивитися:

– Хто ти?

– То я, Василь, – ледь повернув п’яним язиком і тхнув таким перегаром, що Галя замахала поперед себе руками. – Тьотко, простіте мене! – сказав і гепнувся перед нею на коліна.

– Людоньки! Синку, вставай, – стала піднімати хлопця, а тим часом озиралася, чи, бува, ніхто не бачить.
– Простіте, то я винний… то я… – і далі молов щось незрозуміле.

– Добре-добре, йди-но, хлопче, додому, – якось підняла його з землі, як тут нагодився гурт парубків, то й попросила їх, щоб завели додому.

«І що то він придумав? За що простити? – свердлила думка. – Переказували люди, що з рік тому ходив до Соні, але то було давно – он через місяць і сам жениться. Але то таке… Куди ж Соньку чорти понесли?»
– Діточки, чи не бачили молодухи? – зачепила дітей, що наминали цукерки.

– Цогось полізла туди, – облизуючи півника, відповів сусідський хлопчинка і показав пальчиком на горище.
Здивовано кинула оком нагору – і правда, ляда, якою прикривали вхід, була піднята. «А чого її туди понесло?» – не встигла подумати, як жіночки, що вибігали з хати, поцікавилися:

– Галю, а чого туди лізеш?
– Пару банок компоту знесу, – на ходу зметикувала, вправно перебираючи товстими ногами по дерев’яній драбині.

А коли підняла ляду, то вклякла на місці – у темному кутку біліло плаття дочки. Соня – огрядна молода дівка, схожа фігурою до своєї матері, лежала на старій ряднині і стиха стогнала.

– Дитино, що з тобою? – кинулася до дочки. Її обличчя корчилося від болю, лоб вкрили крапельки поту, гарно вкладені коси вибилися з-під вельона.

– Ой, мамо, змилуйтеся, не чіпайте… – простогнала. – Не причитайте, а шукайте машину, бо дивітеся, скоро тут врожу…

Зранку наречений прокинувся від того, що хтось плескав його по щоках. Ніяк не міг розплющити очі, голова була така важка, ніби її хто свинцем налив. Якось насилу відкрив повіки – над ним схилилася його мати. Її обличчя від злості налилося кров’ю, давала ляпасів по щоках, а з рота бризками летіла слина:
– О-о, як батюньо, напився і нічо не знає! Де твоя жінка, дурню?!

Обвів помутнілим поглядом кімнату, ковзнув поряд на ліжко, де мала б лежати Сонька, але її не було, лише зіжмакана постеля. Глянув на себе – спав у весільних штанях, на одній нозі – черевик, на іншій – дірява шкарпетка, сорочка розстебнута до пупа, а краватка зав’язана так, ніби до вінця треба йти. Силувався щось пригадати – і не міг. Пам’ятав, як після короваю пив з хлопцями чарку за чаркою, проклинаючи себе, що у двадцять літ жениться, бо Соньці на осінь родити. За столом брудним кулаком розтирав по обличчю п’яні сльози і плакав, як мала дитина. А хлопці, плескаючи по плечі, старалися втішити. Чи була та шлюбна ніч чи ні – геть нічого не пам’ятає, лиш прірва…

– Де твоя жінка, питаю? – кричала мати.

– Де-де… – важко дихнув. – А то я знаю… Певно, причоску робить… Чого вчепилися? – повернувся набік.
– У-у, ти, дурню, – мати злорадно гамселила його. – Яка причоска?! Дитину тобі вночі вродила, поки ти хляв!
На мить запанувала мовчанка. Вітька силувався зрозуміти материні слова. Встав і, похитуючись, поплентався з кімнати. Мати – за ним. Надворі уже була метушня. Наречений підійшов до колодязя і вилив собі на голову відро води. Застогнав чи то від блаженства, чи то від гіркої здогадки.

– Яка дитина? Що верзете? – з його голови по весільній сорочці стікала вода, геть не був схожий на вчорашнього нареченого.

– А от так, сину! Вродила дитину! Ти ж казав, що приведе на осінь, так? А топір тілько початок літа!
– Та тихше, свахо, – стала просити Сонина мати, бо їхній крик з самого ранку став привертати увагу небайдужих до пліток сусідів.

– А я не буду тихо! – горланила Вітькова мати, вирячивши очі. – Ти коли з нею познакомився? Посля Роздва, правда? То як може бути дитина?!

Нарешті вже і Вітька допетрав, що тут щось не так. Аж зубами заскреготів від думки, що Сонька так вміло обвела його круг пальця.

– Збирайся, бовдуре, додому! – дала стусана синові по плечах. – Хоч з перепійних щось забери.

Понишпоривши по кишенях свого піджака, зрозумів: тут хтось вже похазяйнував. Тягнув маринерку за собою, підмітаючи двір, і пригнічено плентався за матір’ю. А Галина стояла посеред двору і голосила, мов за покійником. Вона й сама щойно дізналася, що дитину Сонька родила не від Вітька. А тоді від кого?

Поки Соня була у пологовому, мати допитувалася, хто ж батько дитини. Та дочка вперто мовчала. Лише коли забирали її з немовлям додому, на східцях зіткнулися з бригадировим сином Васильком, який тримав у руках букет квітів.

– А чого ти тут? – здивувалася Галина.

– За вашою дочкою приїхав, – ошелешив хлопець.

Виявилося, що то він нагуляв Соні дитину, а брати заміж не захтів. Тоді дівчина, рятуючи себе, у сусідньому районі в гостях у подружки і підчепила бовдура Вітьку. А Василько, щоб насолити Соні, мав йти на заручини до однієї сільської дівчини. Та лише на весіллі до нього дійшло, що він справді любить Соню та хоче ростити свою дитину.

– От чого ти, хлопче, так падав переді мною на коліна, – згодом сміялася щаслива Галина. – Тепер знаю, за що просив пробачення…

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.