Реформа пенсійної системи: нові правила перерахунку пенсій в Україні в 2024-му

Реформа пенсійної системи: нові правила перерахунку пенсій в Україні в 2024-му

В Україні 2024-го індексацію пенсій можуть провести за новими правилами. Вони зачеплять більшість українців. І хоча підвищення буде значним, насправді накопичені проблеми пенсійної системи це не вирішить. Про те, чого очікувати українцям наступного року, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Якими будуть пенсії в 2024-му

Зараз невідомо, якою буде індексація пенсій наступного року. Планове щорічне підвищення, яке має відбутися в березні 2024-го, буде проведено за новими правилами. “Плануємо зробити цю індексацію, як і всю солідарну систему, більш справедливою, зрозумілою і прозорою”, – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль ще у вересні 2023-го під час засідання уряду.

Точні плани про те, яким буде це підвищення, поки що не відомі. В розмові з OBOZ.UA експерти зазначили, що пояснення про нарахування балів за стаж зрозуміти складно: зараз у формулі розрахунку пенсії є коефіцієнт стажу, тому, індексуючи пенсію на певний відсоток, також враховується і стаж. У Мінсоці формулу ще не представили. Ймовірно, Кабінету міністрів доведеться подати відповідний законопроєкт профільному комітету Ради.

OBOZ.UA звернувся по коментар до Мінсоцу, в якого попросив роз’яснити плани щодо індексації наступного року, проте на момент публікації відповідь ми не отримали. Однак відповідний проєкт не було зареєстровано (відомості про нього відсутні на ресурсах Верховної Ради).

Якщо збережеться та система підвищення, що діє зараз, то розміри пенсій у середньому можуть у березні збільшити на 15,2%. Точна цифра зараз не відома, бо для цього Пенсійний фонд має підрахувати середній розмір зарплати, з якої сплачено внески, за останні три роки. Також мають підрахувати статистику щодо рівня інфляції.

Наприклад, якщо розмір вашої розрахункової пенсії становить 5 тис. грн, то після індексації в березні наступного року її розмір збільшиться до 5760 грн. Але це відбудеться тільки у тому випадку, якщо формулу індексації не змінять. Поки, зважаючи на заяви Мінсоцу, що були озвучені раніше, введуть помісячну оцінку стажу. Зарплату за кожен місяць будуть порівнювати із середньою зарплатою по країні. В результаті оцінки кожного пенсіонера переведуть у бали. Чим довше працював і чим більше заробляв, тим вищою буде пенсія. Водночас на більш гідне підвищення можна буде очікувати і наступного року.

Наприклад, якщо ваш розрахунковий розмір пенсії становить 10 тис. грн, а не 5 тис., то, ймовірно, замість надбавки в 760 грн ви можете розраховувати на 1520 грн. Тобто ви отримуватимете 11 520 грн, а не 10 тисяч. Проблема полягає в тому, що деякі українці мають великий стаж, проте отримували маленькі зарплати. Як результат, навіть маючи стаж, наприклад, 40 років і мінімальну зарплату, розрахунковий розмір пенсії буде на рівні мінімальної (2093 грн).

У зв’язку з цим законом передбачено певні підвищення залежно від віку. Наприклад, якщо вам є 65 років і ви виконали вимогу щодо стажу, мінімальний розмір вашої пенсії не може становити менше 40% мінімальної зарплати. Зараз це 2680 грн, з січня наступного року – 2840 грн, а з квітня – 3200 грн. Підвищення відбуватиметься через перегляд мінімальної зарплати в Україні.

Пенсіонери судяться через низькі пенсії з Пенсійним фондом і навіть власними дітьми

В Україні низькі пенсії – проблема, яку неможливо вирішити простою індексацією. Необхідно виводити ринок праці з тіні, підвищувати зарплати, запускати накопичувальний рівень пенсійного забезпечення, а для цього будувати сильну та стійку економіку. Проте пенсіонери, які вже отримають виплати, на жаль, не дочекаються докорінних змін.

OBOZ.UA вивчив реєстр судових рішень. Іноді пенсіонери, яким не допомагають діти, змушені через суд вимагати сплату аліментів. Згідно із Сімейним кодексом, батьки мають утримувати своїх неповнолітніх дітей, а дорослі діти, у разі потреби, зобов’язані фінансово допомагати батькам пенсійного віку.

Наприклад, Таращанський районний суд на Київщині зобов’язав жінку до кінця життя віддавати батькові чверть усіх своїх доходів. Позов із такою вимогою подав сам батько, який стверджує: він потребує допомоги, а дочка ніяк не допомагає. Йдеться про судову справу №2/379/268/23.

У вересні 2023 року українець подав до суду проти своєї доньки з вимогою призначити йому аліменти. Позов він пояснив тим, що свою пенсію витрачає на ліки і ледве вистачає на харчування. Живе чоловік сам. А в серпні переніс операцію, на яку витратив 25 тис. грн. “Більшу частину пенсії витрачає на ліки, тому на харчування йому ледве вистачає коштів. У зв’язку з чим просить суд стягнути з дочки на його користь аліменти у розмірі чверті її місячних доходів для підтримки матеріального становища, здоров’я та життя”, – йдеться в матеріалах справи.

Майже в усіх випадках батьки пенсійного віку перемагали та отримували аліменти від своїх дітей. Для цього достатньо довести, що діти не допомагають батькам, а пенсії не вистачає на базові потреби.

Ще один спосіб “підвищити” свою пенсію – позов до Пенсійного фонду. Київська адвокатка, яка спеціалізується на пенсійному законодавстві, Таміла Шатарська розповідає: з перерахунком пенсій військовим уже є стала практика Верховного Суду, якою керуються суди першої та апеляційної інстанції. Суди здебільшого займають позицію позивачів, повертають доплати, які з якоїсь причини скасовують у ПФУ. Найлегше підвищити свою пенсію військовому: він має право на перерахунок з урахуванням тих зарплат, що зараз отримують військові. А це в рази більше, ніж до повномасштабної війни.

І хоча в уряді обіцяють зробити перерахунок пенсій 2024-го, більш справедливим масштабні проблеми пенсійної системи вирішити перерахунком виплат не вдасться.

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.