В Україні після початку повномасштабної війни різко побільшало студентів денної та дуальної форм навчання, які мають право на відстрочку від служби у ЗСУ. Стало відомо, як у вишах вистежуватимуть ухилістів.
Мобілізація в Україні: у вишах вистежуватимуть студентів-ухилянтів – today.ua
У ЗСУ є недобір службовців, а виші переповнені тими, хто несподівано у 30-40 років вирішили здобути другу чи навіть третю вищу освіту. Контрактників у 2023 році стало у 23 рази більше, ніж було до війни. За даними видання NGL.media, поточного року на платні відділення вступили 110 тисяч чоловіків проти 85 тисяч у 2022-му. Причому їх не лякає вартість навчання, яка у середньому становить 24 тис. грн.
Університетам вигідно набирати студентів-контрактників, які не претендують на бюджетні місця та оплачують здобуття освіти.
Голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина зазначила, що більшість “вікових” студентів намагаються уникнути мобілізації. Депутат від “Слуги народу” наголосила, що вони мають виконувати освітню програму або будуть відраховані.
“Ми стежимо за цією ситуацією. Спокуса велика. Усі розуміють ймовірну присутність корупційної складової”, – поділилася Гришина.
Як вистежуватимуть студентів-ухилянтів
Влада аналізує динаміку підвищення кількості вступників, але поки що рано говорити про механізми контролю та перевірки абітурієнтів, а також про можливі рішення проблеми.
З керівництвами вузів спілкуються, їм радять відповідальніше ставитися до ситуації та діяти в межах компетенцій. Явних ухилянтів треба відраховувати. Поки що враховується кількість, які вступили, та їх вік. Наразі жодних санкцій стосовно студентів не застосовували.
Мобілізація в Україні: у вишах вистежуватимуть студентів-ухилянтів
Юлія Гришина назвала варіант контролю ухилянтів – складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Студенти, які не зможуть його здати, не отримають дипломів.
“ЄДКІ запровадили за певними медичними спеціальностями. На черзі кібербезпека, держуправління та право. Ось 30 листопада буде ЄДКІ з права, ми побачимо якість навчання”, – уточнила народна обраниця.
Мобілізація в Україні: у вишах вистежуватимуть студентів-ухилянтів
Якість викладання в інститутах та університетах перевіряє Державна служба якості освіти. Виши, де різко зросла кількість вступників 30-50 років, можуть перевірити додатково.
Шукайте деталі в групі Facebook