“Загроза для 40 країн”: атомник назвав три головні ризики катастрофи на Запорізькій АЕС

“Загроза для 40 країн”: атомник назвав три головні ризики катастрофи на Запорізькій АЕС

Після підриву окупантами Каховської ГЕС енергетики черговий раз звернули увагу на небезпеку, яка існує для Запорізької атомної електростанції. Як відомо, для її безпечного існування потрібне функціонування системи охолодження. Своєю чергою, зниження рівня води в Каховському водосховищі стало черговою загрозою для цього небезпечного об’єкта енергетики.

Які саме ризики існують та можуть з’явитись найближчим часом – про це в коментарі для ТСН.ua розповів експерт, колишній керівник Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков.

Руйнацію передбачали

“Запорізька атомна електостанція зараз не виробляє електроенергію, вода потрібна їй тільки для охолоджувальної спроможності басейнів та для систем охолодження. Станція проектувалась так, що була передбачена руйнація дамби Каховської ГЕС, розглядалось вірогідність зниження рівня Каховського водосховища”, – каже Григорій Плачков.

За його словами, на ЗАЕС є альтернативні джерела для того, щоб підтримувати систему охолодження. “По-перше, є ставок-охолоджувач Запорізької ТЕС, по-друге – свердловини. Крім того, після аварії на Фукусімі, АЕС проходила стрес-тести. Були впроваджені заходи щодо підвищення безпеки. В рамках програми стрес-тестів також розглядався варіант руйнування дамби Каховського водосховища та зменшення рівня водосховища”, – пояснює експерт.

“Але є дуже багато інших ризиків, – каже Григорій Плачков. – Після руйнації Каховської ГЕС додався великий ризик непроектних подій на АЕС. Цей вагомий фактор впливає на ядерну та радиаційну безпеку на АЕС. По-перше, атомна станція – на одній лінії електроживлення, по-друге – психологічний стан персоналу, який бореться за виживання станції. По-третє – там перебувають військові, станція по периметру замінована. В машзалах знаходиться боєкомплект і важка техніка. На АЕС вже було 7 спрацювань дизельних генераторів. Коли руйнується лінія електропередач, на АЕС спрацьовують дизель-генератори. Це аварійні системи, які дають можливість працювати системі охолодження, тому що там є двигуни, які прокачуюють воду. За нормативами, палива повинно вистачити на 10 діб. За ці 10 діб або потрібно відновити або лінію електропередач, або дозаправити генератори пальним. Якщо АЕС залишається без цих генераторів, то це сценарій Фукусіми. Але на останній були інші фактори – там були цунамі та землетрус. У нас фактори – низький рівень води в водосховищі, одна лінія електропередач, військові та незрозумілий персонал “Росатому” на майданчику. Це ризики і достатньо великі”.

Загроза для 40 країн

На риторичне питання про те, чи можуть існувати для росіян стоп-лінії на ЗАЕС, Плачков відповів нам так:

“Зрозуміти, що у росіян в голові – дуже важко. Але АЕС не так далеко від кордонів Росії, я не думаю, що вони підуть на варіант повторення Чорнобиля, тому що можно покласти всю Росію до Уралу. НА ЗАЕС 6 енергоблоків. За розрахунками, якщо щось піде не так на ЗАЕС, то це торкнеться приблизно 1 мільярду людей і 40 країн. Гадаю, що вони на це не підуть”.

Загроза аварії на ЗАЕС: що відомо

Знищення окупантами Каховської ГЕС стало черговою загрозою для ЗАЕС. Як нещодавно заявив очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі, робота атомної станції напряму залежить від рівня води в резервуарі, який використовується для охолодження реакторів.

“Якщо рівень води в резервуарі впаде нижче 12,7 метра, то її не вдасться продовжувати туди закачувати”, – йдеться у повідомленні.

Крім того, у МАГАТЕ зазначають, що на ЗАЕС може порушитись робота аварійних генераторів.

“Відсутність охолоджувальної води в основних системах упродовж тривалого періоду часу спричинить розплавлення палива та непрацездатність аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає”, – зазначається у заяві.

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.