Покупці кидаються між великими супермаркетами, маленькими магазинчиками і ринками у пошуках свіжих і дешевих продуктів, але, на жаль, часто не знаходять ні того, ні іншого.
Про це пише Domik.ua.
Моя подруга каже: ми живемо в такий час, що потрібно весь час бути напоготові. Розслаблятися не можна ні на хвилину: як тільки послабив увагу – і тебе вже обдурили!
Звичайно, наш поділ на способи обману в різних торгових точках кілька умовний. Зрозуміло, що обважити або продати товар з вичерпаним терміном придатності покупцеві можуть на кожному кроці. Але, тим не менш, у кожної торгової точки є свої “характерні” способи обману, ось про них ми сьогодні і поговоримо.
Історія 1. Супермаркет
Способів обману в супермаркетах – безліч, а найсвіжіший з них я б назвала так: “оптом – дорожче”. Суть цього обману в тому, що чим більше покупець купує, тим більшою виходить ціна за кілограм або за одиницю товару.
Ось, дивіться на фото: при покупці до 4 кг борошна ціна за кіло становить 5,99 грн., А при покупці понад 4 кг – 7,79 грн. Здоровий глузд і логіка підказують, що все повинно бути навпаки, і це – помилка. Нічого подібного!
Ця дивна політика одного відомого супермаркету триває не перший місяць.
Найпоширеніші способи обману:
Штучно “збільшений” термін придатності. Наприклад, поверх одного стікера з інформацією наклеюють інший.
Продуктам дають друге життя: стегенця вимочують в марганцівці, прострочену ковбасу миють і натирають соняшниковою олією, а з сиру зрізують цвіль і роблять сирну стружку.
В м’ясну і сирну нарізку нерідко підкладають шматочки дешевших продуктів низької якості або “некондиційні” скибочки. Товар по акції або зі знижкою далеко не завжди виявляється дешевше.
Використання “золотих полиць”: найдорожчі товари розміщуються на рівні очей, дешевші – занадто високо або занадто низько.
Товари, термін зберігання яких добігає кінця, розміщені біля самого краю полиці, а свіжі – далеко і глибоко.
Покупцям з набитими вщерть візками можуть пробити “зайві” товари.
Полій на морепродуктах досягає половини ваги самого продукту, і ця заморожена вода продається нам за ціною кальмарів і креветок.
За допомогою всіляких вивертів нас змушують купувати більше, хоча ми думаємо, що це наш свідомий вибір.
Прострочені продукти пускають на салати і напівфабрикати відділу кулінарії.
Карти покупця зовсім не означають вигідні покупки – просто магазин хоче, щоб ви так думали. Насправді нерідко ціни по карті відповідають тим, що діють в іншій мережі без карт.
Так звані “бюджетні магазини” дуже часто не є такими. Вони уславилися “дешевими”, всього лише тримаючи помірні ціни на товари першої необхідності – хліб, молоко, яйця, картопля. Але цілком ймовірно, що товари, які ви купуєте не кожен день і, відповідно, не пам’ятаєте ціну – соуси, соки, консерви – виявляться набагато дорожче, ніж у сусідів.
Історія 2. Магазин “біля будинку”
У маленьких магазинчиках біля будинку постійним покупцям, як правило, щастить більше. А ось якщо ви забігаєте в такий магазин вкрай рідко, то будьте готові: обдурять – і оком не моргнути! Або хліб продадуть черствий, або цукерки прострочені, або фрукти підгнилі. Адже вибирати, як в супермакеті, кожну мандаринку або перевірити перед покупкою свіжість хліба не вийде – у всьому доведеться покладатися на продавця, сподіваючись, що брехати в обличчя він посоромиться.
Наївні люди! Ці продавщиці з начосом, які прийшли до нас ще з радянських гастрономів, на таких як ви не одну собаку з’їли! Так що саме час згадати старий принцип “довіряй, але перевіряй” і по можливості його дотримуватися.
А ось вам приклад – хоч і давній, зате з особистої практики.
Одного разу в такому магазині мені намагалися продати торт п’ятиденної (!) давності. Коли я вказала продавщиці, яка тільки що запевняла, що “торт свіжий, дві години тому привезли”, на дату виготовлення, вона просто у мене на очах змінила кришку торта: тепер на упаковці значилася вже свіжа дата.
– І що змінилося? – запитала я. – Торт-то той же самий залишився!
– А дата свіжа! – нахабно парирувала продавщиця. – Я ж так розумію, що вас саме дата на коробці не влаштовувала?
Найпоширеніші способи обману:
Змішати в одній коробці свіжі і прострочені цукерки або печиво. Якщо вдома вам попадається то свіжа цукерка, то несвіжа, це не випадковість, а “маркетинг по-українськи”.
На ніч з економії вимикають холодильники. Перевірити, грішить цим ваш улюблений ларьок, просто: зайдіть в нього вранці незабаром після відкриття і помацайте морозиво. Якщо воно м’яке – ні в якому разі не купуйте в такому магазині ні морозиво, ні заморожені напівфабрикати!
Переставляють кришки тортів і тістечок як у нашому випадку. Свіжий торт з несвіжою датою продавець забирає додому або продає знайомим. А несвіжий торт зі свіжою датою – вам.
Чи не виставляють цінники, називають неправильну (занижену) ціну.
Неуважному покупцеві (наприклад, якому якраз зателефонували) можуть підсунути несвіжий або прострочений товар.
Історія 3. Ринок
Чимало українців як і раніше перебувають у впевненості, що на ринку продукти не тільки свіжіші, але і дешевші. На жаль, на практиці виявляється по-іншому: тут так само, як і в “цивілізованій роздробі”, багато що залежить від порядності продавця.
Якось сусідка поскаржилася: купила на ринку “у господині” сир. Так її мало того, що обважили, він ще й виявився зіпсованим! І це при тому, що перед покупкою сусідка його пробувала, і сир був свіжим!
Звичайно, обвіс на ринку ніяка не новина – як то кажуть, обвіс і обрахування на ринку не береться до уваги. Що стосується обману зі свіжістю, то його секрет простий: продавці сиру можуть накришити на старий шматок шматочки свіжого – якраз для проби. Тому, пробуючи, потрібно просити відрізати шматочок від цілого шматка – того, який ви збираєтеся купувати.
Найпоширеніші способи обману:
Обважування. Способів обважування – безліч, ось лише найбільш поширені з них:
з “походом” (продавець кладе на ваги більше товару, ніж просив покупець, а надмірна частина ( “похід”) відрізається прямо на вагах, при цьому стрілка ходить ходуном), з розмовою (продавець відволікає покупця розмовами), на кидок (товар різко кидають на ваги і тут же знімають), з вибором (продавець пропонує покупцеві самому вибрати товар, і поки той вибирає наступний, обважує на попередньому), на швидкість (зважування проводиться настільки швидко, що покупець просто не в змозі зіставити вагу і вартість товару) , на “лоха” (ваги повернуті так, що покупцеві не видно шкалу).
Електронні ваги підкручують, підклеюють скотчем, притримують пальцем. Але справжні умільці легко обраховують покупця, навіть якщо ваги абсолютно точні. Найпоширеніший спосіб – це свідома плутанина цифр, близьких за обрисами: 1 – 7, 3 – 8, 5 – 9. Якщо покупець помітить обрахування, продавець виправдається – мовляв, вибачте, недогледів.
Якщо людина бере кілька видів вагового товару, обрахування йому практично гарантоване. Продавцям прекрасно відомо: якщо вголос називати спочатку точну вагу, а потім ціну, то вже під час підрахунку вартості третього-четвертого товару середньостатистичний покупець геть заплутається в цифрах.
Цукор, крупи, борошно, сіль зберігають на сирому складі, де вони набирають вагу до 2-3 кг на мішок.
На ринку особливо поширені фальсифікати: замість сиру продають сирні продукти, замість вершкового масла – спреди.
Нерідко продавці змішують продукти різного ґатунку і ціни – борошно, крупи, цукор. Продають, природно, за ціною вищого сорту.
Шукайте деталі в групі Facebook