Восьмий пакет санкцій: чи вдасться світові відбити у росії бажання воювати

Наприкінці березня, у відповідь на проведення рф фейкових референдумів на окупованих територіях України, Європейська Комісія представила восьмий пакет санкцій проти економіки країни-агресора. Як пише Bloomberg, ЄС прагне досягти консенсусу членів до зустрічі лідерів у Празі, заплновану на 7 жовтня.

Перша частина восьмого санкційного пакету стосується фізичних та юридичних осіб, включаючи російських високопосадовців та людей, причетних до організації псевдореферендумів. Другий блок посилює торговельні обмеження. Очікується, що введення додаткової заборони на імпорт російської продукції позбавить агресора 7 млрд євро доходів. Крім того, в новому пакеті пропонується розширити перелік товарів, які більше не можна експортувати до росії.

“Мета в тому, щоб позбавити військовий комплекс Кремля ключових технологій. Наприклад, це додаткові авіаційні предмети, електронні компоненти та спеціальні хімічні речовини. Ці нові заборони на експорт додатково послаблять економічну базу Росії та її здатність до модернізації”, – заявила президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн.

Разом з тим у восьмому пакеті санкцій прописана заборона громадянам ЄС входити до керівних органів російських державних підприємств. Це необхідно, аби перекрити країні-агресору доступ до європейських знань та досвіду.

Третій комплекс заходів восьмого пакету стосується російської нафти. Додатково до заборони морського постачання сирої нафти в ЄС з 5 грудня, пропонується ввести обмеження ціни на російське “чорне золото” для третіх країн.

“Обмеження ціни на нафту допоможе зменшити доходи Росії, з одного боку, і збереже стабільність світових енергетичних ринків, з іншого боку. Сьогодні в цьому пакеті ми закладаємо правову основу для обмеження ціни на нафту”, – сказано в повідомленні ЄК.

Крім того, в Єврокомісії наголошують на необхідності активізувати боротьбу з обходом санкцій. Тож у восьмому пакеті згадано осіб, які “купують товари в Євросоюзі, везуть їх до третіх країн, а потім до Росії”.

Санкції проти рф: вода камінь точить
Логіка санкційної політики ЄС – ускладнити можливості путіна продовжувати війну проти України. І вона вже приносить результати, кажуть економісти.

“Найбільший ефект мають санкції на енергетику: росія поступово втрачає свою вагу на європейському ринку, – пояснює Realist.online аналітикиня Київської школи економіки Юлія Павицька. – Крім того, протягом трьох місяців поспіль росія мала дефіцитний бюджет, чого не відбувалося з часів неадекватно високих цін на енергоресурси. Це ще одне свідчення того, що з російською економікою не все гаразд. Зокрема, має місце скорочення золотовалютних резервів: за час війни вони скоротилися на $93 млрд або 15% – це доволі велика сума”.

Вона також звернула увагу на те, що в рф почалися проблеми з платіжним балансом, а відтак скоротилися її можливості тримати на адекватному рівні курс валюти.

“Крім того, падіння реальних доходів росіян вже можна порівняти з минулими кризами — наразі найбільше скорочення було зафіксоване у квітні, коли реальні доходи вплали на 7,2%, у свою чергу Мінекономіки РФ прогнозує падіння на 3,8% за підсумками 2022 року, тоді як у 2009 році реальні доходи впали на 3,5%, а після анексії Криму у 2015-му — на 9%”, – додала Павицька.

Тож не дивно, що витрачати росіяни стали менше – споживчий попит демонструє стійку депресію. Так, за даними Сберіндекса, витрати населення на товари та послуги з 26.09 по 02.10 збільшилися в номінальному вираженні всього на 2,4% у порівнянні із 4,4% і 4,2% у попередні два тижні. Бажання купувати промтовари у росіян стає дедалі менше – поведінкова модель схиляється у бік заощаджень, а не витрат, тим паче на великі покупки товарів тривалого користування.

Новий пакет обмежень, зокрема запровадження стелі на російську нафту, ще більше погіршать стан економіки агресора.

“Значна частина бюджету рф формувалася за рахунок нафтогазових доходів”, – каже Realist.online Юлія Павицька. – Якщо на початку війни енергетичні санкції дуже проблематично розглядалися ЄС через високу залежність, то зараз, по-перше, ЄС підготувався до зими, а по-друге, Україна в переговорних позиціях домоглася продовження розгляду подібних санкцій. Правове обмеження цін на нафту матиме найкритичніший ефект для економіки росії”.

Чи підтримає Європа санкції
Як відомо, рішення про антикремлівські санкції ухвалюються за умов одностайності країн-членів ЄС. За інформацією Bloomberg, Греція, Кіпр і Мальта вже висловили занепокоєння щодо обмежень на транспортування російської нафти і наполягають на винятках у восьмому пакеті. Також перешкодою в дискусіях була Угорщина.

“Процес переговорів всередині ЄС затримується. Проти обмеження виступають Угорщина, Греція, Кіпр та Мальта, оскільки економіки цих країн значну частину доходів отримують саме від перевезення російської нафти до ЄС”, – зауважила Павицька.

Попри це, восьмому пакету санкцій бути, кажуть експерти.

“Обговорення цих санкцій, як і всіх попередніх, проходить достатньо складно, це факт. Як завжди, виринають країни зі своїми запереченнями. Думаю, як і в минулі рази, зрештою вдасться ухвалити необхідні рішення”, – зазначає Realist.online політолог Петро Олещук.

На його думку, конче необхідно посилювати енергетичні санкції.

“Україна все ж чекає набагато більш серйозних рішень, – каже Realist.online Олещук. – Зокрема, комісія Єрмак-Макфол, яка займається питанням санкцій, уже свої пропозиції з цього приводу подавала. Їх зміст полягає в тому, що необхідно максимально усунути росію з ринку енергетичних ресурсів, що власне і є основним джерелом її доходів, а отже і джерелом фінансування війни проти України. Отже, потрібне ембарго на постачання нафти, газу з рф, обмеження щодо портів і зокрема, російських суден, перекрити можливості входження у відповідні порти. Тобто треба закрити для росії енергетичний ринок Європи. Поки що це відбувається не так швидко, як би ми того хотіли, тим не менш – відбувається. Треба просто розуміти, що для Європи це достатньо серйозний, далекосяжний, стратегічний вибір. Звісно, він не може робитися легко. Але вони цим шляхом йдуть”.

Загалом санкційний тиск сам по собі не є гарантією припинення війни, додає політолог. Тож аби Україна здобула перемогу, обмеження мають бути доповнені безперервними поставками сучасного озброєння.

“Гарантією припинення війни залишаються Збройні сили України. Відповідно, їм потрібно все більше сучасного озброєння, особливо в умовах оголошення анексії, мобілізації в росії, адже тиск на українських військових зростатиме. Тому санкції – це важливо, але також не менш значимо, щоб Європа не припиняла постачання Україні необхідного озброєння”, – резюмував експерт.

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.