Депутати скасували норму закону щодо збереження зарплати на колишньому робочому місці для мобілізованих українців. Тепер за ними зберігатимуть лише саме робоче місце та посаду. А зарплата їм виплачуватиметься лише за військову службу. Якби влада не пішла на такий крок, то незабаром багатьом військовослужбовцям не було би куди повертатися після війни.
Чому така небезпека була, та й залишається цілком реальною, роз’яснили експерти.
Виплата середньої зарплати мобілізованим працівникам для багатьох підприємств виявилася непосильною ношею. Адже сьогодні багато роботодавців ледве зводять кінці з кінцями і не можуть вчасно розрахуватися за роботу навіть із тими, хто безпосередньо працює на підприємствах. Катастрофічно скоротилися ринки збуту та ринки постачання сировини, подорожчала логістика та підвищилися ризики, пов’язані з війною. Все це призводить до підвищення витрат на виробництво та ускладнює виплату заробленого.
При цьому на багатьох підприємствах було мобілізовано від 20 до 40 відсотків персоналу. На їхнє місце довелося приймати тимчасових працівників, яким також потрібно виплачувати зароблене. Тому виплата зарплати мобілізованим працівникам для багатьох підприємств стала непосильним тягарем.
“Наприклад, із шахт призвали 25-30% працівників. І це вже доволі суттєвий обсяг коштів, який виплачується із загального фонду заробітної плати. І люди, які залишаються на підприємстві, фактично мають відпрацьовувати і за себе, і за своїх колег, які перебувають на фронті”, – роз’яснив ситуацію заступник голови Федерації профспілок України (ФПУ) Олександр Шубін.
При цьому, якщо навіть підприємство тимчасово припинило роботу та пішло на простій, воно все одно має виплачувати зарплату всім своїм мобілізованим працівникам. Однак, якщо підприємство не працює, значить нічого й не виробляє. А отже, і виплачувати зарплату йому немає чим. Та все одно воно за законом зобов’язане щомісяця нараховувати середній заробіток мобілізованим працівникам, таким чином заганяючи себе у борги із зарплати та податків. І, як водиться, на ці прострочені платежі ще й нараховують пеню, штрафи та інші передбачені законом покарання.
“Штрафами і пінями підприємство затягуватиметься в банкрутство, і в результаті людина просто позбудеться робочого місця, на яке вона могла би потім повернутися.У нас були подібні ситуації, наприклад, щодо “Лисичанськвугілля”, коли тіло заборгованості становило кілька мільйонів, а штрафи та пені – 125 мільйонів. І як потім запустити підприємство із такою заборгованістю?” – резонно зауважив Шубін.
Тому скасування норми щодо виплати середньої зарплати для мобілізованих працівників стало великим полегшенням для багатьох підприємців. У такий спосіб вони зможуть зберегти свій бізнес. А воїну, який демобілізується з армії, буде кудись повернутися на роботу.
Шукайте деталі в групі Facebook