Нещасний випадок у закладі освіти: освітній омбудсмен надав роз’яснення, як діяти учасникам освітнього процесу

Сергій Горбачов надав алгоритм, як діяти керівникові, вчителям, батькам у випадку травмування дитини у школі.


Якщо дитина травмувалася під час освітнього процесу, її здоров’я та життя залежить від правильних та оперативних дій працівників та директора закладу освіти.

На жаль, не всі учасники освітнього процесу знають, як правильно діяти, якщо стався нещасний випадок. В офісі освітнього омбудсмена Сергія Горбачова підготували юридичне роз’яснення про те, як діяти учасникам освітнього процесу, якщо у закладі освіти стався нещасний випадок.

Нещасний випадок – обмежена в часі подія, раптовий вплив небезпечного чинника чи середовища, що сталися під час освітнього процесу і зашкодили здоров’ю чи призвели до смерті здобувача освіти (п. 3 р. 1 Порядку розслідування нещасних випадків, що сталися зі здобувачами освіти під час освітнього процесу, затвердженого наказом МОН № 659 від 16.05.2019 (далі – Порядок № 659)).

Нещасними випадками під час освітнього процесу вважаються випадки, які сталися під час:

  • проведення навчальних занять чи на перерві;
  • прямування на заняття з одного корпусу закладу освіти до іншого, якщо це визначено навчальними, виробничими та науковими планами та розкладом занять;
  • проведення позакласних, позашкільних заходів під безпосереднім керівництвом працівника закладу освіти або іншої особи, яка призначена наказом закладу освіти;
  • занять із трудового та професійного навчання, проведення професійних, науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, виробничої та навчальної практики, які проводяться відповідно до навчальних планів у закладах освіти або на територіях, що їм належать;
  • роботи на навчально-дослідних ділянках закладу освіти та у шкільних лісництвах;
  • роботи та відпочинку у студентських, учнівських об’єднаннях (таборах праці та відпочинку, дитячих оздоровчих таборах при закладах освіти тощо);
  • спортивних змагань, тренувань, оздоровчих заходів, екскурсій, походів, експедицій, організованих закладом освіти;
  • перевезень здобувачів освіти до місця проведення навчання, інших заходів і назад, якщо було організоване довезення та прямування їх на запланований захід на транспорті або пішки (п. 5 р. 1 Порядку № 659).

Які нещасні випадки розслідуються в закладі освіти

Процедуру розслідування нещасних випадків в закладах освіти визначає Порядок № 659.

Розслідуються нещасні випадки, що трапилися зі здобувачами освіти під час освітнього процесу через травми, отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою, ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха, контакту з рослинами, тваринами (п. 4 р. 1 Порядок № 659).

Нещасні випадки, що трапилися за таких умов, розслідуються за процедурою цього Порядок № 659. Інші нещасні випадки розслідуються згідно з Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою КМУ № 270 від 22. 03. 2001 р.

Якщо нещасний випадок під час освітнього процесу спричинив тяжкі (зокрема інвалідність потерпілого) чи смертельні наслідки, смерть здобувача освіти або стався груповий нещасний випадок (травмувалося двоє і більше потерпілих, незалежно від тяжкості тілесних ушкоджень), проводиться спеціальне розслідування (п. 1 р.3 Порядку № 659).

Що робити, якщо під час освітнього процесу трапився нещасний випадок
Постраждалим АБО свідкам обов’язково потрібно повідомити вчителя, вихователя, викладача, іншого працівника, що був присутній під час заходів освітнього процесу в закладі освіти чи за його межами (п.1 р. 2 Порядку № 659).

Працівникові, який дізнався про нещасний випадок необхідно:

1.терміново надати домедичну допомогу потерпілому;

2.викликати швидку, а якщо швидкої в населеному пункті немає, організовати транспортування здобувача освіти до найближчого закладу охорони здоров’я;

3.зберігати обставини на місці нещасного випадку в тому стані, у якому вони були на момент події (якщо це не загрожує життю та здоров’ю тих, хто там перебуває);

4.негайно повідомити про те, що сталося, керівника закладу освіти та відповідального за охорону праці, безпеку життєдіяльності в закладі освіти. Якщо нещасний випадок трапився під час походів, екскурсій або інших заходів поза територією району або міста, де розташовано заклад освіти, відповідальний за проведення заходу повинен негайно повідомити також орган управління освітою за місцем події (п.1, р. 2 Порядку № 659).

Керівник закладу освіти, коли дізнається про нещасний випадок повинен:

1.Негайно викликати потерпілому швидку медичну допомогу, якщо цього не зробив учитель;

2.повідомити батьків, інших законних представників потерпілого;

3.усунути причини нещасного випадку;

4.направити письмовий запит до закладу охорони здоров’я, куди доставили потерпілого або в якому потерпілий перебуває на обліку під час лікування, щоб отримати довідку про характер і тяжкість ушкодження потерпілого, тобто встановлює та засвідчує факт ушкодження (пункт 6 розділу 1 Положення).

5.упродовж доби видати наказ про утворення комісії з розслідування нещасного випадку (про склад та роботу комісії – у п. 3-9 р.2 Порядку № 659) та організувати правильне і своєчасне розслідування. Якщо медичний заклад не надає згадану в пункті 4 довідку, строк розслідування може продовжуватися на час, потрібний для отримання та опрацювання довідки.

6.Про нещасний випадок, що стався зі здобувачем освіти через отруєння, нанесення тілесних ушкоджень унаслідок протиправних дій, інших правопорушень під час освітнього процесу також повідомити органи поліції та заклад охорони здоров’я відповідної території.

7.Прослідкувати, щоб комісія склала акт розслідування нещасного випадку та акт за формою Н-Н (ознайомитися з формами цих документів можна у Додатках 1-2 Порядку № 659);

8.розробити і забезпечити виконання заходів щодо усунення причин нещасного випадку (п. 10 р.2 Порядку № 659).

9.Одержавши підготовлені комісією акти та матеріали, впродовж одного робочого дня розглянути і затвердити акт розслідування нещасного випадку та акт за формою Н-Н.

10.Примірники затвердженого акта за формою Н-Н протягом трьох робочих днів надати або надіслати поштою:

– потерпілому, батькам, іншим законним представникам потерпілого;

– якщо нещасний випадок стався в структурному підрозділі закладу освіти, керівнику структурного підрозділу;

– начальнику служби охорони праці закладу освіти або відповідальному за охорону праці;

– засновнику (засновникам) приватного закладу освіти, органу управління освітою, іншим державним органам, до сфери управління яких належить заклад освіти;

– профспілці, якщо нема профспілки – уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці (п. 11 р.2 Порядку № 659).

– Після того, як потерпілий закінчив лікування або у разі його смерті – скласти та надіслати в десятиденний строк усім, кому надсилалися примірники акта за формою Н-Н, повідомлення про наслідки нещасного випадку (ознайомитися з формою повідомлення можна в Додатку 3 Положення) (п. 18 р. 2 Порядку № 659).

Реєстрація нещасних випадків у закладі освіти
Усі нещасні випадки, оформлені актами за формою Н-Н, беруться на облік і реєструються (пункт 19 р. 2 Порядку № 659) закладом освіти в журналі реєстрації нещасних випадків. Заклад освіти на підставі актів за формою Н-Н подає звіт про травматизм під час освітнього процесу до управління освіти, якому підпорядковується. Керівник закладу освіти відповідає за правдивість зазначених у звіті відомостей (п. 3 р. 4 П Порядку № 659).

Якщо нещасний випадок не спричинив мікротравми, він засвідчується і реєструється медичним працівником закладу освіти в окремому журналі реєстрації мікротравм і не береться на облік (п.20 р.2 Порядку № 659).

Докладніше про порядок ведення обліку нещасних випадків в р.4 Порядку № 659.

Якщо потерпілий або його батьки не повідомили директора про нещасний випадок у той же день або наслідки проявилися не відразу
Якщо потерпілий не повідомив керівника закладу про нещасний випадок у день, коли він трапився або наслідки нещасного випадку проявилися не відразу:

  • потерпілий, його батьки, інші законні представники подають письмову заяву керівникові закладу;
  • довідку від медичного закладу, що підтверджує наслідки для здоров’я.

Далі створюється комісія, яка розслідує випадок протягом місяця з дня отримання заяви, незалежно від строку настання нещасного випадку. Вона вирішує чи в цьому випадку складати акт за формою Н-Н після всебічної перевірки заяви про нещасний випадок з урахуванням усіх обставин, довідки закладу охорони здоров’я про характер і тяжкість ушкодження потерпілого, можливої причини її походження, свідчень учасників (свідків) та інших доказів (п.13 р.2 Порядку № 659).

Що мають знати постраждалий та батьки, законні представники
Постраждалий обов’язково має повідомити, що з ним трапився нещасний випадок, педагогічного працівника, що був присутній під час проведення заходів освітнього процесу в закладі освіти чи за його межами (п. 1 р.2 Порядку № 659).

Педагогічний працівник викликає швидку, і здобувач освіти їде до лікарні. Найчастіше батьки не встигають так швидко приїхати до школи, тому директор школи надає розпорядження про супровід дитини до лікарні будь-якому педагогічному працівнику, який має таку можливість. У цей час директор негайно повідомляє батькам про нещасний випадок. У лікарні дитину оглядають медики та заклад охорони здоров’я видає батькам, законним представникам довідку про характер і тяжкість ушкодження потерпілого, тобто встановлює та засвідчує факт ушкодження.

Упродовж доби директор має видати наказ про утворення комісії з розслідування нещасного випадку, в роботі якої потерпілий, його батьки, інші законні представники мають право брати участь, надавати свої пояснення та пропозиції, додавати до матеріалів розслідування документи, що пояснюють причини та обставини нещасного випадку, викладати письмово або усно свою особисту думку щодо нещасного випадку та отримувати від комісії інформацію про хід проведення розслідування (п.4 р. 2 Порядку № 659).

Потерпілий, його батьки, інші законні представники можуть звернутися до керівника закладу освіти з письмовою заявою, щоб інформація про наслідки нещасного випадку не розголошувалася, якщо така інформація може завдати моральної шкоди потерпілому (п.5 р. 2 Порядку № 659).

Коли комісія склала акт за формою Н-Н і керівник його затвердив, упродовж трьох робочих днів він має надати або надіслати поштою потерпілому, його батькам, іншим законним представникам примірники цього акта (п. 11 р.2 Порядку № 659).

Якщо керівник закладу освіти відмовляється утворювати комісію і складати акт розслідування нещасного випадку та акт за формою Н-Н або якщо потерпілий, його батьки, інші законні представники не згодні зі змістом чи висновками акта за формою Н-Н, вони можуть подати письмову заяву для розгляду питання щодо розслідування нещасного випадку засновнику приватного закладу освіти (якщо заклад, де навчається дитина, приватний), міському та обласному департаменту освіти, іншому державному органу управління закладом. Питання розглядається впродовж 10 робочих днів із дня подання заяви (п.12 р.2 Порядку № 659).

Якщо стан здоров’я потерпілого погіршився через загальне захворювання, і це підтверджується відповідною довідкою медичного закладу, нещасний випадок розслідується за первинним діагнозом, наслідок погіршення стану здоров’я не враховується, акт за формою Н-Н не складається (п.14 р. 2 Порядку № 659).

Після того, як потерпілий закінчив лікування або у разі його смерті – керівник закладу складає та надсилає в десятиденний строк батькам або законним представникам дитини повідомлення про наслідки нещасного випадку (п.18 р.2 Порядку № 659).

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.