Американська компанія Moderna успішно випробувала на тваринах свою мРНК-вакцину проти вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). Препарат безпечний і зумовлює вироблення антитіл в організмі людини.
Результати дослідження було опубліковано в журналі Nature Medicine, повідомили в Національному інституті алергології та інфекційних захворювань. Зазначається, що вакцина показала багатообіцяльні результати у мишей і приматів.
Вчені розповіли, що препарат проти ВІЛ працює так само, як вакцина виробника проти COVID-19. В його основі – технологія з молекулою матричної РНК, що передає інформацію про антиген-частину вірусу ВІЛ. Технологію мРНК-вакцин розробляли упродовж кількох десятиліть, однак до пандемії коронавірусу її ніколи не застосовували.
Спершу вакцину випробували на мишах, і побачивши, що організми тварин виробляють антиген, ввели його макакам. Було встановлено, що примати, які отримували вакцину з подальшими багаторазовими бустерними щепленнями протягом 60 тижнів, мали на 79% менший ризик зараження ВІЛ порівняно з невакцинованими тваринами. В усіх вакцинованих тварин виробилися антитіла проти 12 штамів ВІЛ.
За словами вчених, усі тварини добре переносили щеплення, зрідка спостерігалися незначні побічні реакції, наприклад, втрата апетиту. Після цього тварин наразили ризиком зараження вірусом. Через 13 тижнів двоє з семи щеплених макак залишилися неінфікованими. Інші вакциновані примати заразилися в середньому через вісім тижнів, тоді як невакциновані – в середньому через три тижні.
“Незважаючи на майже чотири десятиліття зусиль світової дослідницької спільноти, ефективна вакцина для запобігання ВІЛ залишається недосяжною метою. Ця експериментальна мРНК-вакцина поєднує кілька функцій, які можуть подолати недоліки інших експериментальних вакцин проти ВІЛ, і в такий спосіб є багатообіцяльним підходом”, – сказав директор інституту, доктор медицини, керівник лабораторії та співавтор статті Ентоні С. Фаучі.
Науковці продовжують вдосконалювати протокол застосування препарату.
“Це може додатково підвищити ефективність вакцини і знизити кількість первинних і бустерних щеплень, необхідних для отримання стійкої імунної відповіді. У разі підтвердження безпеки та ефективності ми плануємо провести першу фазу випробування цієї платформи вакцини на здорових дорослих добровольцях”, – сказав доктор медичних наук Паоло Луссо.
Вірус імунодефіциту людини – ретровірус з роду лентивірусів, що викликає повільно прогресуюче захворювання – ВІЛ-інфекцію. Робота імунної системи пригнічується та розвивається синдром набутого імунного дефіциту (СНІД), організм хворого втрачає можливість захищатися від інфекцій та пухлин, виникають вторинні опортуністичні захворювання, які не характерні для людей із нормальним імунним статусом
Шукайте деталі в групі Facebook