Лейкоз, або лейкемія, – вид раку, який вражає клітини крові і кісткового мозку. Аномальні кров’яні клітини витісняють здорові, що призводить до анемії, кровотеч, інфекцій і патологічних змін в інших органах і системах організму. Незважаючи на всю небезпеку, ця хвороба супроводжується досить незначними симптомами, які легко не помітити або списати на інші захворювання. Тому так важливо знати, як саме проявляється лейкоз.
1. Підвищена стомлюваність і слабкість
Ці симптоми є наслідком анемії – дефіциту червоних кров’яних тілець. Ви можете відчувати незначну втому, але іноді трапляються напади слабкості які згодом можуть посилюватися.
2. Брак дихання (задишка)
Часто хворі відчувають задишку, їм важко говорити або ходити – вони одразу ж починають задихатися. Часом пройти в сусідню кімнату стає для них проблемою.
3. Безпричинна поява синців
При лейкемії синці можуть виникати без видимої на те причини. Іноді незначного дотику досить, щоб у вас вже утворився величезний синяк. Це пов’язано з недостатньою кількістю тромбоцитів в крові. Найчастіше синці з’являються на руках і ногах.
4. Незвичайні кровотечі
Часті носові кровотечі, кровоточивість ясен, губ або внутрішніх органів також можуть бути ознакою лейкемії.
5. Петехі (найдрібніші крововиливу на шкірі або слизових оболонках)
Петехії можуть виглядати, як маленькі червоні крапочки, намальовані чорнилом. Їх легко не помітити, вони безболісні і найчастіше з’являються на ногах в області щиколоток.
6. Збільшені і опухлі ясна
Наявність цього симптому при підозрі на лейкемію лікарі перевіряють першим. Ви можете відчувати дискомфорт і рихлість ясен, тому напевно помітите ці зміни.
7. Відчуття повноти в шлунку або здуття
Лікарі називають це «швидким насиченням». Через збільшення селезінки ви постійно відчуваєте себе так, як ніби переїли.
8. Дискомфорт і біль у верхній лівій частині живота
Збільшена селезінка може також викликати дискомфорт у шлунку або навіть різку біль. Цей біль не можна терпіти, так як частина селезінки може зовсім відмерти.
9. Лихоманка або озноб
Ці симптоми є у чверті хворих на лейкемію. Крім того, субфебрильна температура (близько 37 ) – ознака інфекції та ослабленої імунної системи.
10. Нічна пітливість
Рясне потовиділення ночами є ознакою багатьох захворювань. Тому, якщо ви помітили, що останнім часом регулярно і рясно потієте у сні, — час звернутися до лікаря.
11. Пульсуючі головні болі
Нечастий, але дуже небезпечний симптом лейкемії – пульсуючі головні болі. Вони можуть бути пов’язані з анемією або навіть небезпечним для життя крововиливом у мозок.
12. Блідість
Зазвичай на додаток до слабкості, сонливості і задишки у хворих додається ще й неприродна блідість, яка є наслідком тієї ж анемії.
13. Біль у кістках
Лейкемія починається в кістковому мозку, тому, якщо ви відчуваєте щось, починаючи від слабкої до сильної болі, зверніться до лікаря.
14. Збільшені лімфовузли
Перевірте вашу шию, пахви і пахові ділянки на наявність помітної, але безболісної припухлості в лімфатичних вузлах. Ваші гланди і мигдалини можуть збільшуватися і зменшуватися в періоди інфекції, але якщо вони залишаються збільшеними або продовжують зростати, це може бути ознакою лейкемії або лімфоми.
15. Висип
Висип, пов’язаний з лейкемією, може бути різним: від схожого на алергічну кропив’янку легкої висипки до великих підшкірних горбиків. Однак у них є одне спільне: вони будуть рости і збільшуватися по мірі прогресування хвороби.
16. Часті повторювані інфекції
Якщо навіть незначна інфекція турбує вас протягом тривалого часу, а лікування не дає суттєвих результатів, можливо, вам слід зробити детальний аналіз крові. Почуття, що ви постійно на межі застуди, часті простудні та інфекційні захворювання поряд з іншими підозрілими симптомами – серйозний привід звернутися до лікаря і пройти детальне обстеження.
Не варто лякатися, якщо ви виявили у себе кілька з описаних вище симптомів. Найчастіше вони можуть бути симптомом інших захворювань або ослабленого імунітету. Тим не менш, рекомендуємо вам проходити регулярне і детальне медичне обстеження, адже будь-яку хворобу простіше попередити.
Шукайте деталі в групі Facebook