В Україні підвищили ціни на бензин: скільки доведеться платити та що зміниться до зими

В Україні Міністерство економіки підвищило граничну вартість бензину на 33 копійки – до 26,5 грн за літр, а дизельного палива – на 64 копійки, до 23,23 грн за літр. Тепер з урахуванням граничної торговельної націнки бензин повинен коштувати не дорожче ніж 31,6 грн за літр, а дизельне паливо – 30,23 грн. Також дорожчає автогаз.

В Україні зміняться ціни на бензин

Чому автомобільне пальне зростає в ціні і чого чекати далі – дізнавався OBOZREVATEL.

Чому дорожчає бензин і дизель?
Якщо подивитися на ціни по ринку, то ліміти, зазначені Міністерством економіки, практично вичерпали тільки так звані преміальні мережі. В інших же бензин подорожчав не так істотно. За розрахунками експерта ринку нафтопродуктів Леоніда Косянчука, в середньому по ринку бензин подорожчав на 7 копійок за літр, а дизель – на 14 копійок.

На вартість автомобільного палива частково впливає сезонність. Влітку, в розпал діяльності аграрного сектора, традиційно попит зростає (особливо на дизель), а от ближче до зими він починає падати. Ті самі тенденції часто простежуються в ціні: влітку всі види автомобільного пального дорожчі, а взимку – дешевші. Але в цьому році ситуація змінилася.

Збір врожаю вже закінчується, а ось ціни на бензин і особливо дизель – тільки ростуть. У чому ж справа? За словами Косянчука, передусім впливає курс гривні і зростання цін на нафтопродукти на світових ринках. Зараз гривня відносно стабільна, але нафта і нафтопродукти йдуть вгору.

“Це може свідчити як про якісь успіхи в боротьбі зі світовою пандемією, так і бути пов’язано з останніми “танцями з бубном” навколо цін на природний газ, – говорить Косянчук. – Його вартість за тисячу кубів вже злетіла за 1200 доларів і процес триває. потрібно розуміти, що за цінами на природний газ тягнуться й інші енергоносії, включно з вугіллям, нафтою і нафтопродуктами”.

У той же час експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев упевнений, що причин для подорожчання бензину і дизеля, тим більше такого різкого, немає. А нинішній підйом був викликаний тільки публікацією нових граничних цін від Мінекономіки. За його словами, ціни на світовому ринку на роздрібні ціни в Україні безпосередньо не впливають.

“Ми закуповуємо нафтопродукти не на світовому ринку, а в конкретних виробників. Одним із індикаторів, який визначає рівень цін, є вартість нафтопродуктів на кордоні. Якщо перерахувати приріст цін на кордоні за останню декаду з приростом цін вроздріб, ми не отримаємо тих 64 копійок, на які запропонувало підвищити ціни на дизельне паливо на наступну декаду Мінекономіки”, – говорить Рябцев.

Що буде з ціною на бензин і дизель далі?
Чи подешевшають бензин і дизель до зими? Навіть якщо попит буде падати, у експертів оптимістичних прогнозів немає. За словами Рябцева, попит – це ще не головний фактор, який впливає на ціну. Вартість палива набагато більшою мірою залежить від курсу валют. Тому, якщо почнеться девальвація гривні – бензин і дизель знову подорожчають.

“Думаю, що десь у середині 4-го кварталу гривня піде вниз, – прогнозує Рябцев. – Потрібно виконувати дохідну частину бюджету, а гривневої маси немає. Потрібно буде штучно збільшити обсяги грошової маси”.

Чого чекати від автогазу?
Ціни на автогаз в Україні зараз теж ростуть, хоча не регулюються державою. Одна з причин – у Європі багато приватних господарств опалюються не природним, а так званим автомобільним газом, який виробляють із нафтопродуктів. Споживачі роблять запаси палива на зиму, тому попит на нього, навпаки, зростає, а значить, зростає і ціна. А коли зростають ціни за кордоном – ростуть і у нас. Але ситуація з газом така, що його вартість не може збільшуватися безмежно.

“В автогазу є природний запобіжник, – говорить Косянчук. – Якщо газ буде коштувати 60% і вище від вартості бензину, він стає абсолютно непривабливим як альтернативне паливо. Його невигідно заливати. Ціна буде зростати, поки люди будуть готові його купувати. Зберігати газ досить дорого, тому якщо попит впаде, власникам АЗС буде вигідніше продавати його дешевше”.

До речі, в деяких преміальних мережах ціни на автогаз уже практично досягли 60% від вартості 95-го бензину.

Зростання цін на автомобільне паливо б’є не тільки по кишенях автолюбителів, а стосується всіх без винятку. Адже разом із цим зростають логістичні витрати, що відображується на вартості продуктів харчування та інших товарів. Зростання цін на бензин напередодні зими – нетипове явище. Разом зі зростанням вартості природного газу та опалення це ще один сигнал до того, що ця зима для всіх буде досить важкою.

Шукайте деталі в групі FacebookДжерело.

Загрузка...