Останні роки у засобах масової інформації, як в українських, так і в іноземних, неодноразово згадувалось про те, що українці, які проживають у прикордонних населених пунктах, незважаючи на невизнання українським законодавством подвійного (множинного) громадянства, масово отримують громадянство суміжних держав.
За даними українських засобів масової інформації в Україні налічується більш ніж 150 000 громадян, які мають польські паспорти, картку поляка, понад 100 000 осіб мають угорські документи та близько 150 000 громадян мають в наявності румунські паспорти.
Такій динаміці сприяють Уряди сусідніх держав, зокрема законотворчими діями румунського парламенту було спрощено процедуру оформлення громадянства Румунії. Іноземний законодавець трактує приписи таким чином, що румунське громадянство за спрощеною процедурою можуть отримати особи, які народилися або проживали на території, що була частиною Румунії з 1918 до 1940 р., та ті, які мають таких родичів. В період до 1940 р. деякі території України, а саме Чернівецька, Одеська та ряд населених пунктів Івано-Франківської області, перебували у складі Румунії.
Кількість охочих отримати румунський паспорт, а з ним й громадянство значно зросла в ході прийняття закону президентом Румунії, який унормовує спрощений процес отримання насамперед буковинцями паспорт.
До соціологів апелюють науковці. Директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в Ужгороді Світлана Мітряєва стверджує, що через наявність іноземних паспортів в українців виникає загроза національним інтересам України.
Актуальною проблемою є шахрайство з документами, а саме деякі наші співвітчизники за останні роки отримали румунське громадянство за спрощеною процедурою обманним шляхом. Їхні документи перевіряються, і якщо факт шахрайства підтверджується – документи про отримання громадянства анулюються, крім того, такі особи позбавляються румунського громадянства.
Крім того, в Україні існують зафіксовані факти біпатризму серед державних посадовців. З повідомлень українських ЗМІ багато українських чиновників мають по 2-3 іноземних паспорти. Так, олігарх і колишній голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський зізнався, що має крім українського ще 2 іноземних громадянства. Прокурор САП Роман Сімків у судовому засіданні продемонстрував документи про отримання Насировим паспорта іноземної держави та попросив суд долучити їх до справи.
Навряд чи чиновник, який відповідає за формування чи реалізацію державної політики України і при цьому має ще кілька паспортів інших держав, дійсно зацікавлений у розвитку та процвітанню України. Мало того – його справжні мотиви можуть бути діаметрально протилежними.
Чиновникам слід пам’ятати – їх впіймають і звільнять. А іноземні держави годувати їхні сім’ї – не будуть.
Шукайте деталі в групі Facebook