У Європі почався новий спалах коронавірусу. Через місяців два рівень захворюваності пішов угору в Нідерландах, Великобританії, Іспанії, Греції. Країни, які активно проводять масову вакцинацію, знизили рівень смертності в десятки разів. Але це не стосується Росії, де щеплення роблять невизнаним ВООЗ “Супутником V”. Там летальність підскочила до 700 осіб на добу, хоч вакцину вкололи 13% населення.
Що відбувається в Україні і чи встигнемо ми підготуватися до нової хвилі COVID-19, яка очікується вже восени? Про це читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Що відбувається в країнах Європи?
Нідерланди. Захворюваність зростає, але рятує вакцинація
Ситуація почала погіршуватися з червня. Якщо ще в кінці минулого місяця в країні фіксували близько 500-600 випадків коронавірусу на добу, то в останні дні цей показник наближається до 10 000.
Медики розкритикували уряд за те, що він вчасно не повернув карантинні обмеження і, навпаки, дозволив громадянам відвідувати інші країни. До того ж Амстердам приймав деякі матчі Євро-2020, а футбольні вболівальники цілий місяць активно подорожували Європою. Також один з останніх випадків масового зараження стався на вечірці в дискоклубі в місті Енсхеде, інфекцію виявили відразу в 180 осіб.
Щоправда, летальність у Нідерландах залишається невисокою, не більш як 2-3 пацієнти на добу. Експерти впевнені, що позначився вплив масової вакцинації. Громадяни хоч і хворіють, але вони захищені від тяжкого перебігу хвороби.
Проте нещодавно уряд все ж дослухався до лікарів і знову вирішив повернути карантинні обмеження. Уже встигли заборонити роботу нічних клубів і дискотек.
Бельгія. Бояться повернення локдауну.
У Бельгії, яка межує з Нідерландами, теж почався підйом захворюваності. Показники тут не такі високі, але тенденція та сама. “У середині червня фіксували по 500 нових випадків, а зараз уже по 1000 й більше. У місцевій пресі повідомляють, що молодь їздить відпочивати до Іспанії. І вже звідти третина приїжджає інфікована”, – розповідає OBOZREVATEL українець Микита, який живе в Бельгії.
Країна вже прожила пів року в умовах локдауну, малий і середній бізнес зазнав великих втрат, тому влада дуже не хоче повертатися до різкого посилення обмежень.
Рівень смертності залишається невисоким. Очевидно, на цьому теж відбилася активна вакцинація населення.
У Великобританії смертність у десятки разів нижча, ніж в РФ
Різке зростання захворюваності почалося і в Великобританії. За останній тиждень там фіксують на добу понад 30 тисяч нових випадків, летальність на рівні 26-35 осіб. Причому в Англії, наприклад, щеплення зробили вже 52% населення.
Для порівняння, в Росії, де кожен день теж фіксують у середньому 25-30 тисяч випадків інфекції, від коронавірусу вмирає по 700 громадян.
У Росії ще в січні почали вакцинацію препаратом “Супутник V”, який не схвалений ВООЗ. Але процес імунізації завис, за цей час щеплення зробили лише 13% населення. Самі росіяни не довіряють вітчизняній вакцині. Також у країні процвітає чорний ринок підроблених COVID-паспортів.
І для прикладу варто згадати досвід Ізраїлю, де прищепили близько 60% населення. Від коронавірусу там помирають вкрай рідко. Хоча епідемія продовжує циркулювати й захворюваність за останні тижні зросла від 75 випадків на добу до 300 зараз. Зазначимо, в цій країні громадяни продовжують дотримуватися маскового режиму.
В Україні вакцинація хоч і стартувала в кінці лютого, але масово робити щеплення у нас почали порівняно недавно. За квітень і травень в Україні прищепили 3% населення, а за наступні півтора місяця – ще 3%.
Тільки в останні два тижні по всій країні відкрилися пункти щеплень, зокрема і в поліклініках, де роблять уколи вакциною CoronaVac. Стали працювати також мобільні бригади, які прищеплюють трудові колективи. Почали, звісно, з Верховної Ради й Кабміну. Але останній тиждень бригади вже виїжджають і в звичайні фірми та організації, де роблять уколи препаратом Pfizer.
Однак такі темпи все одно загрожують Україні новою хвилею коронавірусу та його окремим, заразнішим, штамом Дельта. Імунізацію потрібно прискорити.
Цікаві дані наводить аналітик Євген Істребін. Так, кількість госпіталізацій навесні на піку захворюваності у віковій групі 60-80+ становила 413 осіб на 100 тис. населення на тиждень.
А смертність у групі 60+ на піку захворюваності становила 30-33 людини на 100 тис. населення на тиждень. Тоді як у віці 40-49 років на тиждень помирало 2 людини.
За даними Істребіна, ризик госпіталізації в разі COVID-19, за даними НСЗУ, у минулі хвилі становив:
20-39 років – 7%
40-49 років – 11%
50-59 років – 17%
60-69 років – 27%
70-79 років – 40%
80+ років – 51%
Імовірність летального результату:
20-39 років – 0,16%
40-49 років – 0,55%
50-59 років – 1,37%
60-69 років – 3,71%
70-79 – 9,1%
80+ років – 17,7%
Істребін зазначає, що, з огляду на велику заразність Дельта-штаму, наші лікарні в разі четвертої хвилі заповняться набагато швидше. І якщо Україна навесні насилу пережила підйом захворюваності, то цього разу система може просто не витримати.
Єдиний вихід, враховуючи досвід європейських країн, – масова й активна імунізація. Причому передусім щеплення необхідно робити людям із зони ризику у віці 60+, оскільки саме вони першими потрапляють до лікарень. Про це ж попереджає і лікар-епідеміолог, засновник NEGIC, голова ГО “Інфекційний контроль в Україні” Андрій Александрін. За його словами, літнє населення України вакциновано лише на 17%.
Він зазначає, що необхідно готуватися до нової хвилі COVID-19 і вакцинувати саме літніх людей і тих, хто має хронічні захворювання.
Лікар-інфекціоніст, професор Сергій Крамарєв налаштований більш оптимістично: “Якщо до осені, коли до нас прийде Дельта, прищеплять 30% населення, як обіцяє МОЗ, то це буде добре. Плюс ще 30% людей вже перехворіли на коронавірус. У такому разі ми зможемо пережити чергову хвилю без переповнених лікарень і реанімацій”.
Також лікар наполягає на закритті кордонів з країнами, де зараз бушує епідемія. “Не треба розслаблятися. Необхідно збільшувати кількість ліжок для таких хворих, створювати резерв кисню. Що сталося в РФ? Для них нова хвиля коронавірусу стала несподіванкою. Вони вже розслабилися, розібрали мобільні госпіталі, а тут новий спалах”, – пояснює Крамарєв.
Він також наполягає на тому, щоб передусім прищеплювали літніх людей і людей з груп ризику. Оскільки в будь-якому разі ці люди набагато важче переносять інфекцію і їм просто необхідний захист.
Зараз вакцини від коронавірусу стали доступні для всіх, у поліклініках відкриті кабінети щеплень. Можна записатися на укол через сімейного лікаря, через електронну систему me health, по телефону. У відкритому доступі як китайський CoronaVac, так і американський Pfizer.
Шукайте деталі в групі Facebook