В Україні може повторитися російський сценарій епідемії коронавируса, коли захворюваність і смертність будуть рости стрімкими темпами. Дельта штам набирає обертів, і до того моменту, коли він стане особливо небезпечним, необхідно встигнути вакцинувати людей з груп ризику.
Вакцинація – єдиний спосіб подолання епідемії. У країні повинні бути впроваджені програми інфекційної безпеки, зокрема, забезпечено провітрювання закритих приміщень.
Про це в бліц-інтерв’ю OBOZREVATEL розповів лікар-епідеміолог, засновник NEGIC, голова ГО “Інфекційний контроль в Україні” Андрій Александрін. Далі наводимо його пряму мову.
Третина українців має імунітет? Є важливий нюанс
Радуцький заявив про дослідження, згідно з яким 33% українців мають імунітет до коронавірус. При цьому офіційно в Україні перехворіло близько 2,2 млн осіб. Який висновок з цього можна зробити? Що в Україні відсутня система епіднагляду, на якій можна грунтуватися при прийнятті управлінських рішень.
Я ще не ознайомився з цим дослідженням, але думаю, що воно не є репрезентативним. Такі дослідження повинні бути опубліковані і схильні до оцінкою фахівців.
Почнемо з того, що наявність титру антитіл не говорить про те, що у людини є імунітет. А як я розумію, в цьому дослідженні визначався саме титр антитіл. Але навіть якщо ми уявимо, що у 33% населення є імунітет, цього недостатньо для того, щоб був створений колективний імунітет. Ризики все ще величезні.
В Україні майже не вакцинують тих, для кого щеплення життєво важлива
Вакцинопрофілактика у нас, м’яко кажучи, провисає. Мене найбільше цікавить група ризику – люди похилого віку і ті, хто має хронічні захворювання.
На сьогоднішній день ми бачимо вакцинацію Pfizer і іншими вакцинами, які більш популярні у населення, силових структур, депутатів і всіх кого завгодно. Але держава повинна брати на себе відповідальність і проводити підготовку до нового зростання захворюваності. На той час повинні бути вакциновані все групи ризику. Крім того, держава повинна брати на себе відповідальність за можливі реакції та ускладнення від вакцинації, страхувати від них.
У нас літнє населення вакциновано лише на 17%. Тобто, коли Дельта набере у нас обороти, ми будемо мати не менше, а навіть більше поразки наших громадян.
Темпи вакцинації показують, що ми не тільки наближаємося до країн третього світу. Ми такою країною фактично є.
У тих державах, де охоплення вакцинопрофилактикой високий, наприклад, в США, у громадян є певні “плюшки”. Якщо ви вакциновані, ви можете збиратися групами, ходити без маски і так далі. У Великобританії оголосили про скасування карантинних заходів, тому що охоплення вакцинопрофилактикой населення, а особливо – груп ризику, вже забезпечений.
Це яскравий приклад того, коли держава не словом, а ділом бере на себе відповідальність, впроваджує і доводить до кінця ті речі, які повинні робитися.
Тепер подивимося на РФ, яка нібито теж вакцинує своє населення, але при цьому охоплення дуже низький. Там величезний рівень госпіталізації, величезний рівень смертності. Що стосується “Супутника V”, то я вважаю, слід вакцинуватися тільки тими вакцинами, які рекомендовані ВООЗ.
У Росії лютує Дельта, Україні загрожує той же сценарій
Я думаю, що те, що на сьогодні відбувається в Російській Федерації, показує, що очікує нас. У нас найбільша протяжність кордону з РФ, досить велика комунікація з Росією. Більш того, ми бачимо, що пострадянський табір – що Україна, що РФ – по впроваджуються програмами інфекційної безпеки досі перебувають приблизно на однаковому рівні.
У РФ фіксується велика частина госпіталізацій, смертності, рівня захворюваності в Москві і в Пітері, тобто там, де є фінанси. А там, де немає фінансування, де не проводиться нормальне тестування, там ситуація “нормальна”. У нашій країні те ж саме. На сьогодні рівень тестування у нас впав досить сильно.
Звичайно ж, Дельта в Україні вже є. Вона характерна тим, що індекс заразність набагато вище. На сьогодні поширення вірусу найбільш небезпечно через повітряний шлях передачі. Особливо великий ризик зараження в замкнутих приміщеннях. Наприклад, в офісах.
І у всіх цих замкнутих приміщеннях відсутня система вентиляції. Є кондиціонери, але провітрювання немає. А значить, якщо в приміщенні присутня одна людина, яка має навіть латентну форму COVID-19, він заразить всіх, хто схильний до захворювання.
Тому вірус не можна перемогти однією вакцинацією. Потрібно вживати і інші заходи, у тому числі забезпечувати вентиляцію в соціально важливих об’єктах – в садках, школах і так далі.
Шукайте деталі в групі Facebook