Трудовий стаж є найважливішим фактором при призначенні пенсії. Від його розміру залежить право людини на той чи інший вид пенсії, а також сума пенсійних виплат. Основним документом, що підтверджує стаж роботи до 1 січня 2004 року, тобто до вступу в силу Закону України” Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування “, є трудова книжка.
Але нерідко буває, що в трудовій книжці відсутні записи про періоди роботи до 01.01.2004 року або є виправлення, або неточні записи. У Пенсійному фонді дали роз’яснення, як можна підтвердити трудовий стаж в таких випадках.
Зокрема, у відомстві вказують на наступний перелік підтверджуючих документів:
довідки з посиланнями на відповідні накази про прийняття на роботу та звільнення з роботи;
особові рахунки та відомості про нарахування заробітної плати (довідки відповідного зразка згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженому постановою правління ПФУ від 25.11.2005 р № 22-1 та копіями архівних документів);
посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Чиновники ПФУ акцентують на важливому моменті – при відсутності перелічених документів приймаються членські квитки профспілок. При цьому періоди роботи підтверджуються тільки за той час, за які є відмітки про сплату членських внесків.
Для підтвердження стажу необхідно звернутися:
на підприємство (або до правонаступника), де особа працювала;
якщо підприємство припинило діяльність, то до архівної установи в тій місцевості, де особа працювала;
в органи пенсійного фонду, за умови надання інформації про місця знаходження підприємства/установи, в які необхідно направити запит і копії документів особи, яка звернулася за призначенням пенсії.
Крім того, в пенсійному відомстві конкретизували, як підтверджувати періоди навчання і військової служби. Так, період навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується:
дипломами;
посвідченнями;
свідоцтвами;
довідками та іншими документами, які видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання і відомості про тривалості навчання за умови, що в документах вказані дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Період військової служби підтверджується:
військовими квитками;
довідками, виданими військовими комісаріатами, військовими частинами та установами системи Міноборони, Держкордону, Головного правління командувача Національною гвардією, Управління охорони вищих посадових осіб України, органів управління інших військових формувань, які утворюються Верховною Радою України, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки;
довідками архівних і військово-лікувальних установ.
Важливий нюанс – військова служба у складі діючої армії, в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов’язку, зараховується в трудовий стаж на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, визначеному Міністерством оборони України. А ось для підтвердження служби в органах внутрішніх справ приймаються довідки, які видаються в порядку, що визначається Міністерством внутрішніх справ.
У ПФУ звертають увагу, що для аналізу документів про стаж рекомендується подати документи на оцифровування. Для цього необхідно за допомогою кваліфікованої електронного підпису через особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду надати заяву в меню “Комунікації з ПФ”, далі вибрати вкладку “Відомості про трудові відносини” і докласти скан-копії документів про стаж в кольоровому вигляді.
Шукайте деталі в групі Facebook