В Україні один із найбільших банків анонсував відновлення програми іпотечного кредитування. Як відомо, в Україні іпотечне кредитування “завмерло” після падіння економіки в 2014 році. Проте експерти впевнені: попит на іпотеку в українців є, але нинішні умови не є привабливими для більшості тих, хто бажають взяти квартиру в кредит, а самі банки через можливі ризики не поспішають розвивати іпотечне кредитування. Про це пише “Обозреватель” із посиланням на видання “Сегодня”.
Зазначається, що в Україні середня ставка за іпотечними кредитами – понад 20% річних, при цьому перший внесок буде коливатися від 30 до 50% від вартості квартири. Так, державний банк пропонує своїм клієнтам іпотеку під 23% річних із терміном погашення до 15 років.
“Наприклад, якщо на 10 років взяти в іпотеку квартиру вартістю 500 тисяч гривень, приблизно 200 тисяч доведеться віддати відразу, ще 300 тисяч виплачувати щомісяця по 6400 гривень. У результаті за десять років замість 300 тисяч банку доведеться віддати 768 тисяч – у два з половиною рази більше”, – сказано в статті. Українські банки не можуть кредитувати під невеликий відсоток через великі ризики, пояснює директор Інституту фінансового контролінгу КНЕУ Олег Терещенко.
“Для банків це ризикований продукт, цей ризик доводиться закладати у вартість кредитування”, – розповідає доктор економічних наук.
Наразі далеко не всі українські банки готові надати своїм клієнтам іпотеку. За словами Володимира Мазуренка, навіть ті учасники ринку, які продовжили видавати кредити на житло, “не рекламують цей продукт і дають іпотеку лише перевіреним клієнтам із гарною кредитною історією”.
“Зрозуміло, що в поточній ситуації іпотека тільки прокидається. За 2014-2015-й роки вона майже зникла. У нас за цей період інфляція була майже 60%, навіть за високими процентними ставками банки за цей час втрачали, а не заробляли. Дійсно, у нас можна взяти 300 тисяч, а через 10 років віддати 700 тисяч. Але хто вам скаже, яка буде реальна вартість цих 700 тисяч через 10 років?” – розповідає експерт.
У розвинених країнах, де ризики для банків менше, а рівень інфляції може коливатися в межах одного відсотка на рік, іпотеку можна взяти під 3-5% річних. Так, у США можна отримати кредит на житло (так званий mortgage) із фіксованою ставкою 3,72% річних на 30 років. Наприклад, із клієнта, який взяв кредит на 200 тисяч доларів, банк через 15 років отримає 252 тисячі доларів.
Економіст Олег Терещенко впевнений, що іпотеку в Україні буде відроджено тільки за умови зниження ризиків, а відновлення програми в одному банку на ринок вплине не дуже сильно.
“Потрібно дивитися на міжнародні рейтинги. Звичайно, динаміка останнього року є позитивною, але в рейтингах наша країна все ще перебуває в переддефолтному стані”, – розповідає доктор економічних наук.
Днями Міністерство регіонального будівництва та житлово-комунального господарства затвердило показники рекомендованої вартості побудованого житла. Найдорожче в столиці – 11,2 тисячі гривень за квадратний метр, понад 10 тисяч гривень – у Донецькій та Харківській областях. Найдешевше житло можуть побудувати в Кіровоградській області – 8,2 тисячі гривень за квадратний метр.
Так, квартира вартістю 40 квадратів у Києві може обійтися в 450,7 тис. грн, понад 400 тис. така квартира коштуватиме в Донецькій і Харківській областях. У Кіровоградській області така ж сама квартира обійдеться в 328,7 тис. грн, у Житомирській області – у 338 тис., а в Закарпатській – у 334,5 тис. гривень.
Щоб назбирати на квартиру, доведеться відкладати багато років. З огляду на співвідношення вартості квартири і середньої зарплати, найлегше назбирати на житло в Кропивницькому (колишній Кіровоград). Місцевим жителям для купівлі квартири знадобиться в середньому 43,5 зарплат. Водночас киянам для купівлі гарної однокімнатної квартири знадобиться 119 місячних зарплат.
Шукайте деталі в групі Facebook