Що розповідає шматок піци про економіку

Фаст-фуд – від піци до попкорну – є на подив точним індикатором економічних змін.

Яка улюблена їжа в економістів? Гамбургери, чіпси і піца, можливо, не одразу спадуть на думку. Але ціни саме на ці страви свідчать про важливі зміни в поведінці споживача. Вартість піци в Нью-Йорку або Біг-Мака в Бейруті може досить красномовно розповісти ринковим експертам про стан економіки.

Принцип піци

У 1980 році мешканець Нью-Йорка Ерік Брем помітив, що середня ціна на шматок піци в місті дорівнює вартості поїздки в метро вже майже 20 років.

Останні спостереження підтверджують цю закономірність – щойно вартість піци починає зростати, тарифи на проїзд також збільшуються.

У 2014 році вчений Джаред Лендер дослідив “принцип піци” і заявив, що він й досі актуальний.

Чому це так? Відповіді ніхто не знає.

Індекс Біг-Мака і KFC

Скільки коштуватиме Біг-Мак у Лімі або в Абу-Дабі? Відповідь на це запитання відбиває поняття “паритет купівельної спроможності” (ПКС), згідно з яким однакові товари в різних країнах мають продаватися за однією ціною з урахуванням курсу валют.

У 1986 році журнал The Economist створив інструмент, який допомагає перевірити цю теорію на практиці. Сервіс дозволяє порівняти валюти різних країн. Цього місяця, наприклад, повідомлялось: “Зараз Біг-Мак в Америці коштує 5,06 долара, а в Туреччині – лише 10,75 ліри (2,75 долара), значить ціна на ліру занижена”.

Оскільки ресторани “Макдональдс” в Африці поширені менше, компанія маркетингових досліджень Sagaci Research для вимірювання ПКС на африканському континенті використовує “індекс KFC”.

Батончики “Марс”

У 1932 році кондитерська фабрика в британському місті Слау випустила перший у світі батончик “Марс”. Рівно 50 років по тому, кореспондент Financial Times Ніко Колчестер зазначив, що ціна на батончик у Великій Британії точно збігається із купівельною спроможністю фунта стерлінгів.

Вимірюючи вартість різних товарів у батончиках “Марс”, пан Колчестер помітив, що за останні 40 років зарплати випускників коледжів дещо зросли. Залізничні квитки подешевшали, а вартість ростбіфу в пабі збільшилась на понад 60%.

Консервована квасоля і попкорн

Коли фінансові експерти намагаються визначити загальний стан економіки, вони нерідко звертаються до продуктів харчування. У 2009 році мережа кінотеатрів Odeon запровадила “індекс попкорна Одеона”.

На думку експертів, збільшення продажів попкорна в кінотеатрах стало ознакою відновлення економіки Великої Британії після фінансової кризи 2008 року. А от показником економічного спаду аналітики вважають попит на консервовану квасолю, яку зазвичай починають скупати за важких часів.

Коли в 2013 році продажі квасолі почали знижуватися, експерти сприйняли це як покращення економіки.

Картопля фрі

У цікавій статті в газеті Oregonian 1998 року зазначалося, що продажі картоплі фрі можуть бути корисним індикатором торгівлі між Америкою та Азією.

Така їжа дозволяє “американським компаніям виходити на закордонні ринки”, пише автор статті Річард Рід, оскільки Америка експортує її у великих обсягах (так і відбувається й сьогодні).

Пан Рід додає, що споживання картоплі фрі є також ознакою того, наскільки зросла економіка Азії. Коли наприкінці 90-х азійські країни переживали рецесію, фермери США сильно постраждали.

Індекс Waffle House

Наскільки руйнівним був ураган? Миттєву відповідь на це запитання може надати довжина меню в ресторані швидкого харчування.

Федеральна агенція з надзвичайних ситуацій США відстежує обсяг меню в кафе Waffle House, щоб оцінити наслідки стихійних лих.

Якщо клієнтам пропонують обмежений набір страв у меню, вочевидь, запас продуктів у ресторані залишився низьким або заклад не має достатньо електроенергії. А якщо ресторан не працює? “Це дуже погано”, – зазначив керівник Федеральної агенції Крейг Фугейт.

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.