На 82-му році життя помер композитор, музикознавець та багаторічний художній керівник Київської опери Мирослав Скорик.
Про це у своєму Facebook повідомив Анатолій Солов’яненко, головний режисер у Національній опері імені Т. Г. Шевченка.
Музика до “Тіней забутих предків” та ще десятків фільмів. Інструментальні твори, кілька балетів та опера, прем’єру якої благословив і профінансував Папа Іван Павло ІІ. Його музикою захоплюються, її виконують оркестри у багатьох країнах світу. Це все – про Мирослава Скорика, Героя України, композитора і диригента.
Помер батько Святослава Вакарчука
Але сам він зізнавався, що найбільшою нагородою вважає виконання його творів вуличними музикантами.
Соломія Крушельницька і Мирослав
Писати музику Мирослав Скорик почав дуже рано – у 6 років. Його ідеальний слух і здібності першою оцінила відома оперна співачка Соломія Крушельницька, яка була рідною сестрою його бабусі. Вона порадила відправити Мирослава до музичної школи.
Хоча й батьки, не маючи музичної освіти, грали на інструментах – скрипці та фортепіано – і часто влаштовували вдома музичні вечори.
“Батьки вирішили показати мене Соломії Крушельницькій. Вона попросила щось заграти на фортепіано. Ноти на той час я вже знав. Почав грати й раптом зупинився. Сказав, що не продовжуватиму, бо інструмент фальшивить. Вона зрозуміла, що в мене абсолютний слух”, – розповідав Мирослав Скорик в інтерв’ю “Газеті по-українськи”.
“Тіні забутих предків” і Шостакович
У 1948 році родину Скориків репресували і зі Львова вислали до Сибіру. Мирославу тоді було 9 років. Але і там він продовжував вчитися грати на фортепіано, а також опанував скрипку. Хоча зізнавався, що все ж нове життя впливало на уподобання – багато займався спортом. І навіть мріяв стати футболістом.
Повернувшись до Львова у 1955 році, вступив до місцевої консерваторії.
А вже у 1964-му створює музику до фільму “Тіні забутих предків” Сергія Параджанова. Йому тоді було 26 років.
Подивившись фільм, композитор Дмитро Шостакович був у захваті.
“Він мені написав: “Я був дуже вражений вашою прекрасною музикою. На жаль, я мало її знаю, але докладу зусиль, аби з нею ознайомитися”. Це було для мене великим потрясінням”, – розповідав Мирослав Скорик в інтерв’ю “Українській правді”.
Папа Римський і “Мойсей”
Згодом він стане автором музики до понад 40 художніх фільмів, багатьох камерно-інструментальних творів, кількох балетів та опери “Мойсей»”за поемою Івана Франка. Прем’єра опери відбулася у Львові, а спектакль благословив і профінансував Папа Іван Павло ІІ.
Однак чи не найпопулярнішою стала музика композитора до фільму “Високий перевал” Володимира Денисенка. Вона називається “Мелодія ля-мінор”.
Ще Мирослав Скорик викладав у Київській консерваторії, а також у музичних закладах США та Австралії.
У 2011-2016 роках керував Національною оперою України.
Його твори виконують у всьому світі, а сам композитор виступав як диригент оркестру і піаніст з багатьма відомими оркестрами.
Фахівці пишуть, що його музиці притаманні мотиви карпатського фольклору, а також джазу.
Музика і кохання
Мирослав Скорик був тричі одружений. Шлюб із Ларисою Скорик ( у дівоцтві – Кузма), архітекторкою і відомою політикинею тривав 20 років. Їхня донька, Мілана – художниця по тканині.
Однією з пісень, яка стала популярною у далекі 60-ті роки була пісня “Не топчіть конвалій” – це був перший український твіст. Автор Мирослав Скорик шукав виконавицю, і йому порадили Ларису Кузму. Тоді вони й познайомилися, а невдовзі одружилися.
Останній шлюб композитора – із журналісткою львівського телебачення Адріаною Стельмах. З нею композитор теж прожив близько 20 років. Саме її він називав натхненницею багатьох своїх творів.
Шукайте деталі в групі Facebook