Міністерство освіти і науки пропонує до громадського обговорення проект типового навчального плану для 10-11 класів. Зміни мають стати чинними з 2018 року, при цьому проект документу передбачає зовсім інші підходи до формування переліку предметів і є першим кроком до формування профільної школи. Про це повідомляється на сайті МОН.
На сьогодні в чинних типових начальних планах у інваріантній (обов’язковій до вивчення) частині – 22 і більше предметів. Граничне навантаження на учня в школі – 33 години на тиждень. У середньому на вивчення одного предмету виділено 1,5 години.
«Ґрунтовно вивчити предмет, маючи менше одного уроку на тиждень, просто неможливо. Діти, що приходять у старшу школу, вже мають визначатися зі своїми подальшими пріоритетами, почати підготовку до вступу у вищий навчальний заклад. Відповідно, учні мають отримати можливість глибше вивчати ті предмети, які їм знадобляться для подальшого продовження навчання. Вивчення всіх предметів на однаково неглибокому рівні у старших класах є нераціональним», – наголошують у МОН.
Відтак, у проекті типового навчального плану для учнів 10-11 класів запропоновано суттєво іншу систему створення навчального плану для школи.
Новація №1 – скорочення кількості обов’язкових предметів (інваріантної складової) – з 22 до 9. На думку МОН, це дає можливість школі визначити свій профіль і поглиблено викладати обрані предмети.
Новація №2 – старша школа має стати профільною. Пропонується позбутися такого явища як «універсальний профіль».
Обговорюваний проект типового навчального плану дасть школам більше свободи у формуванні своїх робочих планів. Залежно від власних ресурсів та можливостей, школи самостійно обиратимуть профіль. Якщо ж це велика школа, в якій навчається декілька паралелей, школа зможе мати класи з різними профілями викладання, а діти – обирати необхідний їм профіль навчання.
Проект оновленого типового навчального плану передбачає, що школа повинна обов’язково обрати два-три предмети з циклу «профільних», а також доповнити їх дисциплінами з циклу «вибірково-обов’язкових» предметів (не менше двох).
Новація №3 – можливість для шкіл створювати власні «спецкурси» для поглиблення профільного навчання. Тобто, йдеться про викладання вузьких спеціалізованих дисциплін, які є близькими до профілю, що обирає школа.
Тематика і зміст спеціальних курсів може розроблятися вчителями із наступним їх погодженням у встановленому порядку. Навчальний заклад може також обирати відповідний спецкурс із уже розроблених і рекомендованих МОН України.
Новація №4 – з’являються інтегровані предмети «Література», «Історія», «Людина і суспільство», «Математика».
«У старшій школі дитина має обов’язково отримати цілісну картину світу. Саме тому, навіть якщо школа обирає для поглибленого вивчення гуманітарні предмети, загальні знання з біології, географії, астрономії, екології, фізики та хімії вона отримує в рамках інтегрованого предмету «Людина і природа», який в такій школі читатиметься 3 години на тиждень. Інтегровані знання з правознавства, економіки, предмету «Людина і світ» школярі старших класів отримуватимуть в рамках предмету «Людина і суспільство», – пояснюють у МОН.
Такі зміни, на думку Міносвіти, планують впровадити через те, що зараз «існує багато нарікань щодо дублювання змісту предметів, особливо у старшій школі».
Шукайте деталі в групі Facebook