“Долар по 50 гривень уже після свят”: Експерти приголомшили прогнозом на початок 2020 року. Багато факторів

Багато економістів говорили, що до кінця року долар по відношенню до гривні буде дорожчати, та й в бюджеті на 2019 рік курс був закладений на рівні 29,4 гривень за долар, але поки що гривня залишається стабільною і навіть трохи зміцнюється.

Це відбувається з кількох причин.

По-перше, в країну заходить багато вільно конвертованої валюти, так як добре працює аграрний сектор, і, як наслідок, збільшуються поставки експортної сільгосппродукції в Європейський союз та інші країни. До того ж, збільшується рівень доданої вартості цієї продукції. Тобто ми експортуємо не просто зерно, а переробляємо його і продаємо продукцію з нього. Така ж ситуація і в молочній галузі, тваринництві та птахівництві.

Коли йде експорт і великі поставки сільськогосподарської продукції за кордон, в країну заходить багато валюти. Аграрним виробникам необхідно її продавати, тому що йде період підготовки до зими і до нового сезону, потрібно купувати техніку, добрива, насіння і т.д. Тому вони продають на міжбанку одержувану валюту, тому, природно, в країні її стає більше.

По-друге, Нацбанк не друкує гривню. Певна безготівкова емісія є, але невелика, а готівкової емісії практично немає.

Долар і євро викидаються на ринок, тому що, як ми говорили, тим, хто викидає їх, потрібна гривня для покупки відповідних матеріалів, пального і добрив.

Те ж стосується підприємств машинобудування. Тому що їм потрібна гривня для виплати заробітної плати. Оскільки гривня стабільна, відчутно підняли зарплати працівникам бюджетної сфери. Природно, бізнес теж повинен підтягнути зарплати своїм працівникам, тим більше, що і мінімалку підняли. Треба ж якось фірмам всередині країни конкурувати з тими ж польськими, угорськими, чеськими або словацькими фірмами, щоб люди не йшли за кордон. Тому, природно, доводиться піднімати заробітну плату. Так, гривня йде на зарплату, на різні виплати допомог і т.д.

Виходить, що гривні знову не вистачає – і долар падає, тому що всім потрібна гривня.

По-третє, в Україні стали менше красти. При Порошенку його група в величезних обсягах виводила за кордон отриманий всередині країни долар і євро. На сьогоднішній день ця модель зруйнована, і значна маса валюти залишається в Україні.

Але, знову-таки, оскільки у нас всі розрахунки здійснюються в гривні, то ті, хто її отримують, змушені виходити на ринок, щоб цю валюту конвертувати в гривню, оскільки не можуть вивести її за кордон. Адже як би там не було, але є посадки і багатьох корупціонерів і злодіїв стали переслідувати. В таких умовах багато хто став просто боятися красти. Цей фактор, безумовно, теж позначається на курсі.

По-четверте, ціни на нафту не підвищуються, а падають. Таким чином, виходить, що і ціни на бензин не ростуть. І це теж сприяє зміцненню гривні.

Однак не все так райдужно. Уряд і парламент стратегічно неправильно зробили, що держбюджет на 2020 рік з величезним дефіцитом, замість того, щоб закласти профіцит. Але ж приходить час виплати державних боргів. Держборг нависає над українською економікою, як величезна лавина.

Інший фактор стабільності – випуск гривневих боргових зобов’язань всередині країни. Тобто йде постійна позика, яку здійснює Мінфін Маркарової – по суті, вона разом з прем’єром будує фінансову піраміду. Це – найголовніша загроза.

Поки що вдається, хоча вже досить важко, балансувати ситуацію. Однак вона погіршується. Зараз ми бачимо масові невиплати зарплат лікарям, вчителям, шахтарям і т.д. Це – перша ознака того, що ситуація стає нестабільною, тобто уряд не отримує доходів до держбюджету. Уже в цьому році недобір доходів на рівні 10%. Це – дуже серйозна об’єктивна ознака того, що гривня може завалитися.

А якщо ще будуть якісь посадки людей з Нацбанку, які спровокують кризу керівництва і т.д., це стане дуже небезпечною тенденцією. Тому що на фондовому ринку ОВДП йде серйозна спекулятивна гра, і дуже високі ставки. Маркарова каже, що вони продають під 13% річних гривневі ОВДП, а це зовсім ненормально. Такої ціни бути не може, в принципі. Це просто диверсія проти економіки України і стабільності гривні! Це – довготривалий небезпечний фактор.

Як довго буде зберігатися баланс? Стабільна ситуація, по ідеї, поки що буде триматися. Ми плавно увійдемо в різдвяні і новорічні свята. У грудні і січні, якщо нічого екстремального не відбудеться, ситуація буде приблизно такою ж, як сьогодні, і гривня буде зміцнюватися. І в цей час ми можемо вийти на рівень 25,5 гривень за євро і 24 гривні за долар.

Але в міру того, як буде провалюватися державний бюджет (а це неодмінно почнеться через відсутніх доходів, а треба обслуговувати держборг), стане слабшати і гривня. Ситуацію можна порівняти із стислою пружиною, яка ось-ось вистрілить – і призведе до серйозного обвалу гривні.

Всі ці питання можна вирішити, але потрібно провести секвестр держбюджету, особливо на 2020 рік. Треба вийти на профіцит бюджету, тоді гривня буде стабільна.

Складний час почнеться після Хрещення – в кінці січня і лютому. Якщо зараз не вжити заходів, щоб прибрати фактори, що ведуть до обвалення гривні, плюс почнеться загострення політичної ситуації, то може статися обвал гривні. Може жахнути так, що курс складе 50 гривень за долар. Хоча якщо влада зробить все те, про що говорилося вище, можливо, такого сценарію нам вдасться уникнути.

Олег Соскін, політолог і економіст, директор Інституту трансформації суспільства, спеціально для Главреда

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.