Згадайте свої шкільні роки і ці нескінченні уроки, які, здавалося, тривають цілу вічність. Правда ж, зараз час летить набагато швидше? Вже не потрібно з нетерпінням відраховувати дні до настання свята – ви навіть не помітите, як вони минуть.
Так чому ж раніше час тягнувся так повільно, а зараз нібито пролітає повз вас?
Стрілки годинника з віком не стали рухатися швидше, змінилося ваше сприйняття.
Американський фізик Адріан Бежан запропонував розділити час на дві складові. “Час годин” – це об’єктивний час, який ми бачимо на годиннику. І “час розуму” – час, яким ми його сприймаємо.
За словами вченого, з роками сильно змінюється ставлення людини до навколишнього світу і до часу в тому числі. У дитинстві нам здавалося, що дні набагато довше через те, що за цей період цікавий розум дитини отримував масу нових вражень, дізнавався щось раніше невідоме.
“Пристарілий” розум не може обробляти інформацію так швидко, як це робить розум дитини. Тому швидкість сприйняття ментальних образів з кожним роком сильно знижується.
Припущення вченого можна підтвердити і з точки зору офтальмології. Очі людини постійно знаходяться в русі, і як тільки вони закінчують обробляти одне зображення, відразу ж переключаються на інше. Ці рухи називаються саккадами, а невеликі паузи між ними, під час яких око затримує свою увагу на певному образі, – фіксаціями.
Так ось, око дорослої людини здійснює в середньому від трьох до п’яти саккад в секунду з фіксаціями тривалістю 200-300 мілісекунд. У дітей “паузи” між саккадами набагато коротше, тому за той же відрізок часу їхні очі можуть “зчитувати” більшу кількість зображень.
Пояснюється це тим, що з роками мозок людини повільніше обробляє інформацію, яку передає йому сітківка ока. Цей процес чимось схожий на сповільнену фотозйомку. Людське око постійно робить різні кадри і відправляє їх “на обробку” мозку.
У дітей паузи (фіксації) між кадрами набагато коротше, ніж у дорослих. Тому дорослі люди і сприймають те, що відбувається інакше – події, які вони встигають зафіксувати між “кадрами”, створюють ілюзію, що час тече швидше.
З віком утворюється менше нових нейронних зв’язків, когнітивні процеси сповільнюються, тому здається, що навколишній світ перебуває в постійному поспіху. Щоб “сповільнити” внутрішній хід часу, вчений рекомендує висипатися – мозку потрібен відпочинок, щоб швидко реагувати на зовнішні стимули.
Наш мозок зберігає враження у вигляді окремих “знімків”, як кадри на кіноплівці. “Здоровий мозок відновлює те, що сталося, склеюючи окремі знімки один з одним, – кажуть вчені, дослідники мозку, – але якщо порушення роботи мозку знищує цей клей, ви, можливо, побачите лише знімки, які не матимуть зв’язку між собою”.
Шукайте деталі в групі Facebook