Населення України: скільки нас буде в 2028 році?

На початку 90-х в Україні було понад 52 млн осіб, а за 25 років кількість населення, згідно з офіційною статистикою, скоротилася майже на 10 млн.

Депопуляція триває всі 25 років незалежності. Але останні кілька років, як відзначають демографи, ситуація ускладнилася економічною кризою, військовими діями і падінням достатку. За оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень, вже в 2050-му кількість українців наблизиться до позначки в 36 млн чоловік. Журналісти визначили, що відбувається з демографією і чи пора бити тривогу.

Депопуляція – тренд останніх 20 років

Населення скорочується практично у всіх європейських країнах. Але якщо, наприклад, в Німеччині різницю між смертністю і народжуваністю компенсують мігранти, в Україні міграційні процеси працюють «проти» нас. За різними оцінками, близько 5 млн осіб виїхали на роботу за кордон, частина з них в Україну вже не повернеться. Більш того, останні кілька років трудова міграція в Україні тільки посилюється.

В середньому щорічно кількість смертей на 180 тис. осіб перевищує народжуваність. В ідеалі у 10 жінок має бути 23 дитини, розповідає головний демограф країни Елла Лібанова. У такій ситуації покоління дітей компенсує покоління батьків і дитячу смертність. В Україні ж на 10 жінок припадає всього лише 15 дітей. Українки здобувають освіту, будують кар’єру і не поспішають заводити великі сім’ї, пояснює професор Лібанова. Така тенденція спостерігається в багатьох країнах.

Заввідділом досліджень демографічних процесів та демографічної політики Ірина Курило пояснює:

«І варто забути про 52 млн українців, як нам обіцяли. Наша ситуація відрізняється від європейської й не так по народжуваності, скільки за тривалістю життя».

Експерти сходяться на думці, що кардинально вплинути на демографічні процеси в Україні не вдасться, населення так чи інакше буде скорочуватися. Завдання держави – скоротити масштаби депопуляції, в той же час в силах кожного українця вплинути на інший показник – тривалість життя. Хоча і з цим в Україні ситуація плачевна. В середньому європейські чоловіки живуть на 12-15 років довше українців, а європейки – на 7-8 років довше українок. Головна причина – це не низький рівень добробуту і погана медицина, а низька, так звана, культура самозбереження.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), тільки високий рівень медицини кардинально вплинути на тривалість життя не може. Культура самозбереження, пояснює Ірина Курило, це, в тому числі, і систематичне медичне обстеження, і заняття фізичною культурою і спортом, і правильне харчування. На даний момент, згідно зі статистикою, українці доживають в середньому до 70-71 року. При цьому «нормальна» тривалість життя – близько 80 років.

Скільки українців залишиться через 10, 20, 30 років?

Останній раз приріст населення в Україні спостерігався в 1993 році. З 1991-го по 1993 рік кількість українців зросла приблизно на 200 тис. чоловік. Сьогодні, за даними Держстату, в Україні проживає 42,4 млн осіб. Якщо тенденція останніх трьох років збережеться, то через 10 років залишиться 40,5 млн, через 20 – 38,8 млн, а через 30 років – всього лише 37 млн ​​чоловік. Будувати точні прогнози з урахуванням того, що останній раз перепис населення проводили близько 20 років тому, практично неможливо, пояснюють в Інституті демографії та соціальних досліджень.

Ірина Курило розповідає:

«В Україні депопуляція спостерігається останні 25 років. Тобто весь цей період число померлих перевищує число народжених. Останні роки нічого кардинально не змінилося. Скільки нас буде до 2050 року? Довготривалий прогноз є, але коли у нас 20 років не проводився перепис, точно ніхто не може відповісти на це питання. Прогноз робився за матеріалами попереднього перепису».

Існуючий прогноз до 2050 року – скорочення числа українців на 5,5 млн осіб.

Паралельно з цим демографи прогнозують старіння населення. Так, кількість українців віком від 20 до 59 років зменшитися на 6,6 млн осіб. А це ті українці, які безпосередньо впливають на економічну ситуацію – платять податки, створюють валовий продукт. У той же час число пенсіонерів може збільшитися на 2,6 млн.

Змінити ситуацію можна лише комплексно вирішуючи. З одного боку, держава повинна створювати умови для молодих сімей – це і кількість дитячих садків, і допомога при народженні дитини, і захист трудових прав жінки або чоловіки, які перебувають у декреті, підтримка багатодітних сімей, поліпшення рівня добробуту в цілому. У той же час кожен українець, впевнені демографи, може внести свій, нехай невеликий, але внесок в покращення показника тривалості життя – правильно харчуватися, займатися фізкультурою, не зловживати спиртними напоями і регулярно проходити медичне обстеження.

В Інституті демографії та соцдосліджень розповіли:

«ВООЗ виділяє чотири групи чинників: культура, самозбереження, харчування – найбільш вагоме. Свою роль відіграє і рівень життя, 15-20% – система охорони здоров’я, яка у нас залишає бажати кращого. Всі ці фактори впливають на ситуацію в сукупності».

До слова, в 1950 році населення України становило всього лише 36,5 млн чоловік. Демографічний пік спостерігався в 1993-му – тоді число українців досягло 51,8 млн чоловік. Найпоширеніша причина смерті – проблеми з серцево-судинною системою. Так, на 100 тис. українців припадає 918 смертей за вказаною вище причини. З 100 тис. українців 550 помруть при народженні, а кожен десятий не доживе і до 35 років…

Українці! Просимо вас, живіть якомога довше і щасливіше! Насправді від нас самих дуже багато залежить!

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.