В Україні проведуть масштабну індексацію пенсій: як зміниться розмір виплат (ФОТО)

В Україні проведуть масштабну індексацію пенсій: як зміниться розмір виплат (ФОТО) 

Обіцяють підвищення, але…

В Україні у березні 2025 року індексують пенсії. В уряді вже пообіцяли виконати норму закону щодо перерахунку виплат. За попередніми підрахунками, пенсії можуть підвищити майже на 17%.

OBOZ.UA повідомляє важливі деталі:

«Усі індексації були проведені в березні 2023-го, у березні 2024-го і будуть проведені в березні 2025 року щодо пенсій», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на пресконференції.

Щорічна індексація пенсії – чи не єдиний відносно дієвий механізм осучаснення виплат. Однак цього механізму не достатньо, щоб не допустити «застарівання» виплат.

Точний розмір індексації буде відомий тільки наступного року (ближче до березня), коли офіційна статистика підрахує динаміку зарплат та інфляцію.

Нагадаємо, що розмір індексації становить суму половини від річної інфляції та половину від динаміки зростання зарплат за останні три роки.

Тобто, якщо згідно з оцінками НБУ, інфляція у 2024-му буде на рівні 8,5%. Тобто половина – 4,25%. Водночас середня за три роки динаміка зарплат дорівнюватиме 12,7%.

Отже, в сумі в Україні індексація у 2025-му може бути на рівні близько 16,95%.

Варто зазначити, що це дуже приблизні розрахунки.

ЙДЕТЬСЯ ПРО «ГОЛУ ПЕНСІЮ»

Важливо зазначити, що підвищувати будуть «голу пенсію», тобто розмір виплати без всіх можливих надбавок.

Наприклад, якщо вам 66 років і ви виконали вимоги щодо стажу, мінімальний розмір пенсії для вас становить 3200 грн (40% мінімальної зарплати).

При тому, що пенсія, яка вам розрахована за формулою, може бути значно нижчою, наприклад 3000 грн.

Під час індексації на 16,95% (це приблизний показник) підвищуватимуть не ту пенсію, яку ви отримуєте (3200 грн), а ту, на яку ви заробили по формулі (3000 грн).

Отже, розмір прибавки сягатиме 508 грн, а як результат, після індексації замість 3200 ви отримуватимете 3508 грн. Тобто фактична ваша пенсія зросте на 9,6% (на 308 грн).

І це тільки один із прикладів.

Надбавки бувають і за віком, і за стажем, що перевищує норму.

Саме така система індексації і вводить багатьох пенсіонерів в оману.

Вони очікують, що на зазначений відсоток проіндексують всю пенсію, тоді як насправді підвищують «голу виплату», розмір якої знають не всі пенсіонери.

Також не будуть підвищувати «нові» пенсії.

Індексація має допомогти “осучаснити” старі. Тому тих, хто вийшов на пенсію впродовж останніх кількох років, перерахунок не стосуватиметься. Крім того, існують ще деякі обмеження.

Зокрема, у 2024-му уряд запровадив тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Розмір підвищення виплат за результатами індексації обмежили 1,5 тис. грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії. А мінімальне підвищення встановили на рівні 100 грн.

Тобто якщо індексація передбачає підвищення на 1,6 тис. грн, то пенсію підвищать лише на 1,5 тис. грн, а якщо 50 грн, то індексація становитиме 100 грн.

Щоправда, ці правила наступного року ще можуть переглянути.

Тут окремо варто зазначити, що за умови підвищення на 16,9%, індексацію в 1,5 тис. грн можуть отримати лише ті пенсіонери, у яких зараз «гола виплата» – 8,8 тис. грн.

А це абсолютна меншість.

Бюджетна резолюція передбачає, що мінімальну пенсію в Україні у 2025-му залишать на рівні 2024-го – 2361 грн.

“Найбільша група ризику бідності – особи старші за 75 років. Пенсіонери старших вікових груп із часом втрачають можливість працювати, в тому числі обробляти власні присадибні ділянки”, – розповіла демограф Людмила Черенько.

Індексація пенсій, яку проведуть наступного року, не дозволить вирішити проблему «застарівання» пенсій. Річ у тому, що у формулі розрахунку пенсії враховують середню зарплату за три останні роки.

Наприклад, українець із середньою зарплатою та 35 роками стажу, який вийшов на пенсію 10 років тому, навіть з урахуванням всіх індексацій неодмінно отримуватиме пенсію меншу, ніж українець із такими показниками (середня зарплата та 35 років стажу), який вийде на пенсію цього року.

“Зарплатна база – це середня зарплата за попередні три роки, яка враховується під час розрахунку пенсії.

Але якщо придивитися, то виявиться, що ця зарплатна база різна для пенсіонерів, які виходили на пенсію в різні роки.

Як наслідок, люди з однаковими пенсійними правами (співвідношенням власної зарплати й середньої, стажем. – Ред.), але які вийшли на пенсію один через п’ять років після іншого, можуть мати розмір пенсій, який відрізняється до 60%”, – розповіла заступниця міністра соцполітики Дарина Марчак.

Розв’язати цю проблему планують в межах пенсійної реформи, яку поки що не презентували. Можливий варіант – взагалі змінити формулу розрахунку.

Наприклад, враховувати не зарплатну базу, а пенсійні бали, які мають намір оцінити в певну суму. Головне питання – чи вистачить на це коштів в Пенсійному фонді. Поки що деталей цієї реформи не розкривають.

“Перше завдання – зробити так, аби розмір пенсії у двох осіб, які мають однакові пенсійні права, але вийшли на пенсію в різні роки, був однаковим.

Друге – поступово компенсувати знецінення пенсій, що відбулось у пенсіонерів, які вийшли на пенсію давно”, – описали в Мінсоцполітики завдання майбутньої реформи.

І хоча індексацію наступного року, як обіцяє Шмигаль, планують провести, проблему з розміром пенсій це не вирішить.

Без системних змін проблема бідності літніх людей тільки зростатиме. Низькі пенсії також демотивують молодих українців брати участь у солідарній пенсійній системі.

Забезпечити гідну старість у країні – одне з ключових завдань, яке впродовж останніх десятиліть виконати так і не вдалось.

Шукайте деталі в групі Facebook


Загрузка...

Джерело.