Земельна ділянка, яка перебуває у приватній власності громадян або юридичних осіб, в окремих випадках може бути примусово відчужена на користь держави. Однак таке відчуження може бути застосоване лише як виняток із дотриманням певної процедури.
Про це йдеться в Законі “Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, розміщених на них, що перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності”. Згідно з зазначеним вище Законом, примусове відчуження земельної ділянки допускається з мотивів суспільної необхідності за умови попереднього і повного відшкодування її вартості на підставі та в порядку, встановлених законом.
Водночас вилученню земельної ділянки для суспільних потреб повинен передувати процес отримання згоди власника на її викуп для зазначених цілей. Якщо ж такої згоди немає, то відчуження можливе лише за рішенням суду.
Як свідчить стаття 7 Закону, відчужувати земельну ділянку в примусовому порядку можуть тільки для таких потреб:
забезпечення національної безпеки й оборони;
будівництва, капремонту, реконструкції та обслуговування лінійних об’єктів та об’єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об’єктів, необхідних для їх експлуатації;
будівництва об’єктів, пов’язаних із видобутком корисних копалин загальнодержавного значення;
будівництва захисних гідротехнічних споруд;
створення міських парків, будівництва дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ;
розміщення об’єктів природно-заповідного фонду.
Порядок примусового відчуження земельних ділянок із мотивів суспільної необхідності може здійснюватися в два способи:
шляхом визначення викупної ціни;
шляхом передачі у власність іншої рівноцінної земельної ділянки, якщо інше не погоджено з власником відчужуваної земельної ділянки.
Зі свого боку згідно зі ст. 16 Закону, порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності виглядає наступним чином:
звернення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, в адміністративний суд з позовом про примусове відчуження (в разі недосягнення згоди з власником такої ділянки щодо його викупу для суспільних потреб);
прийняття рішення адміністративним судом про примусове відчуження земельної ділянки. Задоволення позову є можливимув разі, якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об’єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, неможливе без припинення права власності на таке майно попереднього власника;
державна реєстрація права власності держави або територіальної громади на земельну ділянку, яка здійснюється на підставі рішення суду про примусове відчуження земельної ділянки, а також документів, що підтверджують попередню і повну сплату колишньому власнику викупної ціни або державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, надану замість відчуженої.
Адміністративний суд розглядає справи про примусове відчуження земельної ділянки протягом двох місяців з дня надходження позовної заяви. У разі задоволення позовних вимог рішенням суду визначається викупна ціна і порядок її виплати, а також перелік і порядок надання ділянки взамін відчуженого.
Одночасно із задоволенням позовних вимог про примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, суд може також задовольнити вимоги про знесення житлового будинку, який розміщується на такій земельній ділянці.
Шукайте деталі в групі Facebook