В Україні споживча інфляція в річному вимірі сповільнилася до 8,4%. Через це збільшилися й темпи зростання вартості деяких товарів і послуг. Згідно з прогнозом НБУ, зростання цін піде на спад лише у вересні.
А що і як може подорожчати найближчим часом – дізнавався OBOZREVATEL.
Що буде з цінами на продукти?
Продукти харчування – це перше, що зачіпає інфляція. За даними Нацбанку, ціни на оброблені продовольчі товари в розрізі року зросли на 10%. Це частина світової тенденції до подорожчання продуктів харчування. Найсуттєвіше зростання позначилося на борошні, соняшниковій олії і цукрі, а також товарах, для яких вони слугують сировиною: майонезі, маргарині, спреді, хлібі та борошняних виробах. І поки ця тенденція зберігається, адже контролюють ринки борошна, соняшникової олії та цукру монополісти, які орієнтуються на світові ціни.
Водночас, ціни на продукти “борщового набору” багато в чому навпаки впали. Зокрема, через гарний урожай минулого року.
“Є таке поняття, як сезонні коливання цін, – розповідає перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран. – Наприклад, зараз буде дешевшати картопля. Тому що ті залишки старої картоплі, які є і у населення, і в аграрних господарств, потрібно продати, поки не з’явився новий урожай. Відповідно, і ціни на картоплю й овочі так званого “борщового набору” падають. Так само падають ціни на капусту врожаю минулого року, тому що з’явилася свіжа”.
За словами Непрана, зараз складно прогнозувати, що зачепить подорожчання, адже ми ще не знаємо, яким буде урожай цього року. Але деякі тенденції вже намітилися, зокрема, дорожче, ніж минулого року, ймовірно, будуть кісточкові фрукти.
“З огляду на холодну весну й холодні ночі в період цвітіння кісточкових, найімовірніше в цьому році буде не великий урожай вишні, черешні, абрикосів і слив. Імовірно, ціна буде вищою, порівняно з минулим роком. Але панікувати не варто. Не буде кісточкових у нас – їх привезуть із Молдови. Не буде їх у Молдові – будуть в Італії або на півночі Африки”, – говорить експерт.
Непран також підкреслює, що факторів, які сприятимуть різкому зростанню цін, поки немає. Коливання цін на продукти перебуватиме в діапазоні 5-10%.
Будемо платити більше за комуналку?
З 1 червня мають скасувати ПСО (спеціальні зобов’язання) “Нафтогазу” на поставку газу теплокомуненерго. Газ тепловики будуть закуповувати дорожче, ніж раніше, тому до осені можемо чекати збільшення вартості опалення та гарячої води. За даними глави департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олега Попенко, теплокомуненерго піднімуть вартість теплоносіїв приблизно на 57%.
“Якщо взяти двокімнатну квартиру на 50 квадратів, яка до цього платила в середньому 2 000, то тепер опалення для неї коштуватиме 3 000 грн в місяць. Це дуже серйозне подорожчання. До того ж варто розуміти, що через зростання цін накопичуються борги. А зростання вартості гігакалорії тепла й гарячої води безпосередньо залежить від тих боргів, які сформувалися в попередній опалювальний період”, – говорить фахівець.
Попенко також очікує найближчим часом підняття вартості електроенергії, хоча його поки відкладають.
“Як ви бачите, цього року держпідприємства, пов’язані з енергетикою, стали збитковими. У бюджеті практично немає грошей на виплату зеленим інвесторам. Тому, я думаю, ці виплати перекладуть на плечі споживачів. Сьогодні вартість електроенергії 1,68 грн за кВт*год. А за даними Міненерго реальна вартість коливається від 2,5 до 4 грн за кВт*год. Тому сьогодні шукатимуть способи, як підняти вартість до потрібного рівня. Можливо, буде введена градація цін залежно від споживання: до 500 кВт, понад 500 кВт, понад 1000 кВт. Або навіть градація по регіонах, адже в кожному регіоні вартість електроенергії різна”, – каже Попенко.
Що буде з паливом?
Через світове зростання цін на нафту й нафтопродукти, а також збільшення попиту на паливо в період посівної, ціни на нього росли. На європейському ринку з ослабленням карантину дизель подорожчав на 10%, бензин на 8,7%. Роздрібні ціни на паливо в Україні теж почали зростати, але не вичерпали свій потенціал. Тому найближчим часом це зростання збережеться, прогнозує експрезидент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів України Леонід Косянчук:
“Середні ціни в роздріб ще не встигли наздогнати ціни європейського ринку. Приблизно на 1,6% подорожчав бензин і на 0,4% подорожчало дизельне пальне. Тому сьогодні на ринку склалася ситуація так званого відкладеного подорожчання. Десь 1-1,6 грн на літрі – це відкладене подорожчання”.
Далі ж, за прогнозом Косянчука, все залежатиме від тенденцій зовнішнього ринку. Адже навіть українські виробники формують свої ціни за імпортним паритетом.
Чи зростуть зарплати й пенсії?
Минулої осені планувалося, що мінімальна зарплата виросте до 6 500 грн вже з 1 липня. Але в останній редакції бюджету-2021 підвищення перенесли на грудень. А разом із зарплатою на грудень перемістилося й зростання мінімальної пенсії. Щодо зростання середньої зарплати – воно може бути, але дуже незначне.
“Цього року очікується подальша стагнація економіки, в нас багато боргів. Тому істотних поліпшень не буде, – говорить експерт ринку праці Сергій Марченко. – До того ж, усе ускладнює карантин. Багато людей, які працювали в Європі, не зможуть повернутися на свої місця. Тому на наш ринок праці будуть тиснути ще кілька мільйонів заробітчан. Тож істотного зростання зарплат не буде. Якщо дивитися на статистику сайтів пошуку роботи, за рік зростання зарплат за пропозиціями роботодавців склало близько 4,5%. Відтак подальшого серйозного зростання я не чекаю. Може, цього року буде незначне збільшення зарплат на кілька відсотків, як корекція інфляції”.
Загалом, панікувати через інфляцію не варто. Хоч вона й виходить за межі коридору, окресленого бюджетом-2021, а також сприяє зростанню цін, проте за багатьма категоріями це зростання не настільки значне. До того ж, є ймовірність що в літньому сезоні покращиться ситуація з продуктами харчування та пальним, а ціни на них навіть підуть на спад.
Шукайте деталі в групі Facebook