Чи варто говорити, що кошмари викликають вкрай неприємні емоції. Але, виявляється, страшні сни не що інше як наші власні внутрішні страхи, а вони можуть бути як цілком об’єктивними, так і необґрунтованими.
Навіщо нам сняться страшні сни і що ми можемо з цим зробити.
Прозвучить несподівано, але страшні сни допомагають нам справлятися зі стресом. Мозок сприймає кошмари як цілком реальні події, які після пробудження стають спогадами. Адже те, що вже відбулося, сприймати значно легше. Простіше кажучи, уві сні ми «репетируємо» ситуацію, яка цілком може трапитися в реальному житті, щоб бути у всеозброєнні, якщо це станеться.
Якщо справа дійшла до нічного кошмару, значить, внутрішній світ вимагає термінової уваги, в якому ви йому постійно відмовляєте: цілком ймовірно, в суєті денних турбот і обов’язків просто не помічаєте, що накопичилися. Але підсвідомість набагато чутливіша і відвертіша, ніж стан бадьорості. А значить, постарайтеся згадати всі лякаючі образи – вони підкажуть, на яку частину вашого життя варто звернути увагу.
Страшні сни, як правило, повторюються, коли їм не приділяють належної уваги. Як тільки ви знайдете в собі сміливість розшифрувати послання і приймете відповідні дії, страшні сни припиняються. Іноді варто прокинутися і перевернутися на інший бік, і кошмар змінюється чимось більш спокійним. А іноді це не спрацьовує. В чому справа? Швидше за все, порушена уві сні проблема настільки актуальна, що ніякі хитрощі не можуть переключити увагу несвідомого, яке намагається до вас докричатися.
Якщо нічні страхи стають особливо нав’язливими і бувають частіше, ніж раз на місяць – пора всерйоз зайнятися здоров’ям. Причому не завжди тільки психічним. Можливо, у вас не виходить пережити душевну травму; а є ризик, що все набагато «матеріальніше» і пора відвідати лікаря, щоб не запустити хворобу.
Справа в тому, що психологічне і тілесне в нас тісно пов’язані, тому що повторюються сюжети в кошмарних снах можуть бути наслідком фізіологічної проблеми: астматики, наприклад, іноді бачать, що задихаються, – це може бути передвісником нападу.
Але якщо проблема не в фізіології, то хронічні кошмари – симптом психотравми, з якої самостійно складно впоратися. І тут краще не мучити себе, а звернутися до психолога. За спостереженнями вчених, особливо часто неприємні сни без фінальної сцени або з сумним кінцем сняться хворим неврозом. У сюжетах зазвичай фігурують безпорадність, безсилля і незнайомі персонажі в незвичній обстановці.
Падіння може говорити про страх втратити контроль. Найчастіше такі сни бачать люди, які завжди тримають руку на пульсі. На ділі ж вони побоюються втратити управління життям взагалі. Що робити? Навчитися делегувати функцію контролю оточуючим. Допомогти в цьому можуть практики релаксації, під час яких тіло отримує позитивний досвід довіри.
Переслідування можуть нагадувати про глибоку травму людини, яка зіткнулася з насильством, – можливо, в дитинстві. Іноді пам’ять забуває неприємні моменти, але тіло продовжує пам’ятати, і тоді підключається підсвідомість, яке наполегливо натякає, що з цим треба щось робити.
Може бути й інше тлумачення: переслідувач – частина вашої особистості, яку ви не хочете визнавати. У цьому випадку потрібно зрозуміти, від чого саме ви втікаєте, і прийняти свою темну сторону. Іноді такі сни видають бажання, які ви не усвідомлюєте або в яких соромитеся зізнатися. Наприклад, якщо жінці сниться, що за ним женеться насильник, то є ймовірність, що в реальному житті їй не вистачає чоловічої уваги.
Вбивство. Якщо уві сні ви вбиваєте когось конкретного, швидше за все, ви злитеся на цю людину, але з якихось причин не даєте волю гніву. Вбиваєте незнайомця або навіть влаштовуєте масову бійню – може бути, ваше роздратування направлено на тих, кому ви не можете висловити обурення. У будь-якому випадку потрібно зрозуміти, в чому джерело цього «безликого» гніву, і знайти способи з ним впоратися.
Особливий випадок – коли уві сні вбивають вас. З одного боку, можливо, ви дійсно відчуваєте «небезпечні флюїди» від когось із близьких, але може бути, справа знову в вашої агресії по відношенню до людини. Просто ви не готові її визнати і проектуєте свої емоції на нього.
Ще варіант – ви схильні до аутоагресії. Скажімо, в дитинстві вам не дозволяли відкрито висловлювати злість, доводилося стримуватися. В результаті все пригнічені емоції обертаються проти вас самих же. В першу чергу розберіться, хто викликає в вас ці неприємні переживання, визнайте їх і прийміть, навіть якщо це хворий дідусь або улюблена мама. Ви маєте повне право сердитися навіть на них. Потім знайдіть спосіб виплеснути агресію: побийте подушку, покричіть в караоке або сходіть в спортзал.
Шукайте деталі в групі Facebook