В Україні курс долара після зміцнення до 27,7 грн/$ уже до 19 лютого впритул підійде до позначки в 28 грн/$. Плавну девальвацію прогнозує більшість українських аналітиків.
Про те, як і чому зміниться вартість валюти найближчого тижня, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Як змінюватиметься курс долара в Україні
У лютому гривня впевнено зміцнювалася до долара й опустилася нижче за психологічно важливу позначку. Для цього є відразу кілька причин:
Мінфін залучив валюту за рахунок розміщення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП);
попит на долари знижується;
перед посівною підприємства збільшили продаж валюти;
аграрії та інші експортери отримують високі експортні виручки.
Ще одна новина – перекази заробітчан (а це поряд із кредитами й експортом одне з головних джерел поповнення валюти в Україні), незважаючи на карантин та обмеження на пересування, залишаються на високому рівні. У 2020-му вони сягнули 12,2 млрд доларів, а це на 1,56% більше, ніж роком раніше.
За підрахунками аналітика RoboForex Андрія Гойлова, надходження від заробітчан перевищили обсяги експортної виручки від продажу зернових культур. Однак така ситуація триватиме недовго. “Наступного тижня щодо курсу долара США проти гривні очікую корекції до рівня 27,95. Єдина європейська валюта до гривні, ймовірно, зміцниться до позначки 33,95”, – коментує аналітик.
Його колега з ТелеТрейд Сергій Родлер відзначає також й оптимістичні настрої з боку інвесторів. “У зв’язку з чим попит на долар, який використовується як захисний інструмент, знижується, а інтерес до більш ризикових активів країн, котрі розвиваються, що дозволяє отримати велику прибутковість, зростає”, – додає Родлер.
Така динаміка простежується і по ОВДП. За перші два тижні лютого Міністерство фінансів уже встигло залучити до бюджету 12,3 млрд грн, тоді як для повного погашення боргових зобов’язань цього місяця потрібно 12,4 млрд грн. Так, може повторитися січнева ситуація, коли відомство залучило до бюджету вдвічі більше коштів, ніж треба було для погашення.
“Необхідність у поповненні бюджету нікуди не зникла, тому нині набагато більше шансів на зростання курсу, ніж на його падіння. Очікуємо курс гривні приблизно в 27,90 за долар”, – прогнозує Родлер.
Старший аналітик “Альпарі” Вадим Іосуб впевнений, що зміцнення гривні – всього лише сезонне явище. Експерт цитує словами міністра фінансів Сергія Марченка, який пояснив це традиційним продажем валюти аграріями для того, щоб отриману гривню використовувати на підготовку посівної.
“Найближчого тижня ми не очікуємо значної зміни курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 27,8 грн, а готівковий долар у банках – близько 27,7/27,9 грн”, – спрогнозував Іосуб.
Купувати чи продавати: що робити з валютними заощадженнями
Опитані аналітики впевнені: українцям, які тримають свої заощадження в доларах, не варто купувати або продавати валюту через невеликі коливання. Виграти на зміні курсу не завжди вдається навіть тим, хто займається цим професійно.
Якщо ж потрібна велика сума в гривні, яка зараз зберігається в доларах – найкраще продавати валюту рівними частинами так, щоб згладити можливі ризики. З одного боку, це не гарантує можливість заробити, але й дає можливість не втратити кошти.
Ще один варіант – розмістити долари на валютному вкладі. Прибутковість по ньому становить усього лише кілька відсотків, але це повністю покриє можливу втрату від зміцнення гривні. Правда, тут також потрібно враховувати, що згідно із законом у випадку закриття банку валютні вклади конвертують у гривню і повернуть у розмірі, який не перевищує 200 тис. грн.
Уже кілька років в Україні обговорюють питання збільшення страхової гарантії щодо вкладів, але остаточне рішення так і не ухвалили. Єдиний український банк, який гарантує повернення всієї суми внеску в разі банкрутства, – державний Ощадбанк. Щоправда, закриття цього банку практично неможливо.
Незважаючи на те, що зміцнення гривні найближчого тижня чекати не варто, наприкінці опалювального сезону і ближче до літа на валютному ринку відбувається вже традиційне сезонне падіння долара. Плавних коливань валюти в обидві сторони уникнути не вдасться. Уже сім років гривня в Україні перебуває у “вільному плаванні”, а її вартість залежить від балансу попиту та пропозиції на валюту.
Шукайте деталі в групі Facebook