Як відрізнити Covid-19 від грипу?.
Починається сезон респіраторних вірусних захворювань. Він і так завжди завдає чималих збитків економіці — частина населення тимчасово втрачає працездатність, збільшуються навантаження на інфекційні стаціонари, а навчальні заклади йдуть на вимушені канікули через карантин. У минулому епідсезоні, наприклад, на грип та ГРВІ перехворіло 4,9 млн українців. А це — майже 13% населення країни. Проте цьогоріч, крім традиційних вірусів, які викликають ГРВІ, циркулюватиме також SARS-CoV2. Але як відрізнити Covid-19 від грипу? «Ці захворювання дуже схожі, проте різниця між ними все-таки є», — кажуть фахівці CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань у США), найавторитетнішої у світі організації, яка займається біологічною безпекою.
Як проявляються захворювання?
Обидві інфекції можуть мати як безсимптомний, так і важкий перебіг.
Спільними для грипу і Covid-19 симптомами є:
підвищена температура тіла;
озноб;
кашель;
задишка або проблеми з диханням;
швидка втомлюваність;
запалення і біль у горлі;
закладений ніс або нежить;
біль у тілі;
головний біль;
блювота і діарея (ці симптоми більш характерні для дітей).
Але при ковіді людина може повністю втрачати смак і нюх — грипу ці симптоми не притаманні.
Як швидко після інфікування з’являються ознаки хвороби?
При грипі симптоми зазвичай розвиваються від одного до чотирьох днів з моменту інфікування.
При Covid-19 — через п’ять днів. Але ці часові рамки можуть варіюватися. Були випадки, коли ознаки хвороби з’являлися вже через два дні після контакту з хворим чи носієм коронавірусу або аж через два тижні.
Як довго інфікована людина може поширювати вірус?
Як у випадку з ковідом, так і з грипом, людина здатна поширювати вірус щонайменше за день до появи будь-яких симптомів.
Діти старшого віку і дорослі, які хворіють на грип, можуть бути заразними протягом 3−4 днів після появи ознак захворювання. В окремих випадках — до семи. Немовлята, діти дошкільного віку і люди з ослабленим імунітетом можуть поширювати вірус довше.
Вчені все ще досліджують, як довго людина може поширювати коронавірус. Наразі припускають, що за два дні до появи симптомів хвороби і ще мінімум 10 днів після цього. Якщо перебіг захворювання є безсимптомним або людина відчуває, що вже одужала, — до 10 днів після підтвердження Covid-19 шляхом ПЛР-тестування.
Як поширюються обидва віруси?
І ковід, і грип можуть поширюватися від людини до людини, які перебувають у тісному контакті (на відстані до 1,8−2 метри одна від одної) з краплями слини, які інфікована особа виділяє під час кашлю, чхання чи розмови. Ці краплі можуть потрапляти на слизову оболонку рота або носа людей, які перебувають у безпосередній близькості від хворого чи носія вірусу, або ж прямісінько у легені при вдиханні повітря.
Зараження може відбутися також шляхом фізичного контакту між людьми (наприклад, через рукостискання) або коли людина торкається поверхні чи предмета, на яких осіли часточки вірусу. Далі людина заносить їх в організм, торкнувшись немитими руками обличчя, носа чи очей.
Для певних груп населення ковід є більш заразним, ніж грип. У випадку з Covid-19 фіксується більше випадків «суперпоширення», коли одна особа заражає велику кількість людей.
У кого хвороба може мати важкий перебіг?
До груп ризику Covid-19 і грипу належать:
особи старшого віку;
люди зі супутніми захворюваннями;
вагітні жінки.
У здорових дітей ускладнення частіше виникають при грипі, ніж при ковіді. Однак у немовлят і дітей, які мають супутні захворювання, ризик виникнення ускладнень є однаково високим при обох захворюваннях.
У дітей шкільного віку, інфікованих Covid-19, частіше розвивається дитячий мультисистемний запальний синдром — рідкісне, але важке ускладнення коронавірусної інфекції.
Яких ускладнень чекати?
Обидва захворювання — і Covid-19, і грип можуть викликати:
пневмонію;
дихальну недостатність;
гострий респіраторний дистрес-синдром;
сепсис;
поліорганну недостатність;
загострення хронічних захворювань (респіраторних, серцево-судинних, неврологічних або цукрового діабету);
запалення мозку чи м’язової тканини (зокрема серцевого м’яза);
приєднання вторинних бактерійних інфекцій.
Більшість людей, які були інфіковані грипом, одужують у період від кількох днів до двох тижнів — за умови, що у них не розвинулися ускладнення.
Додатковим ускладненням Covid-19 може бути поява тромбів у венах та артеріях легень, серця, нижніх кінцівок чи мозку. Ось чому всім пацієнтам з підтвердженою коронавірусною інфекцією або підозрою на неї призначають антикоагулянти — препарати для розрідження крові.
Чи захистить вакцина?
Щороку провідні країни світу виготовляють вакцини проти трьох або чотирьох штамів грипу, які, за прогнозами науковців, циркулюватимуть у новому епідсезоні. Цьогоріч циркулюватимуть чотири штами грипу — типу, А Guangdong-Maonan (H1N1), типу, А Hong Kong (H3N2), типу В Washington (B/Victoria lineage) та типу В Phuket (B/Yamagata lineage). Вакцина від грипу от-от повинна надійти в Україну. Лікарі радять зробити щеплення за першої-ліпшої нагоди, адже невідомо, як поведеться імунна система у разі одночасного інфікування і грипом, і ковідом.
Нагадаємо: вакцини проти Covid-19 не існує, але провідні фармкомпанії і наукові установи світу активно працюють над її створенням.
Шукайте деталі в групі Facebook